MGKS Zamet Przemków - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Zegar

Najnowsza galeria

ZAMET -Odra Bytom Odrzański
Ładowanie...

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Losowa galeria

Zamet-Czarni
Ładowanie...

Kontakty

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 3 gości

dzisiaj: 149, wczoraj: 149
ogółem: 1 834 607

statystyki szczegółowe

Regulamin Gry

DOLNOŚLĄSKI ZW

ZEK PIŁKI NOŻNEJ

53-434 Wrocław, ul. Oporowska 62

tel. (071) 342-23-50, 343-63-24

fax (071) 342-23-39

                                                                   Rozdział I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

§ 1

 

Niniejszy Regulamin obowiązuje wszystkich uczestników rozgrywek mistrzowskich oraz o Puchar Polski, łącznie z osobami funkcyjnymi, klubowymi i związkowymi organizowanych i prowadzonych przez właściwy Związek Piłki Nożnej, tj.:

  1. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej we Wrocławiu;
  2. Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Jeleniej Górze;
  3. Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy;

     § 2

 

Zawody o mistrzostwo klas rozgrywkowych właściwego Związku Piłki Nożnej (dalej ZPN) rozgrywane są zgodnie z Zasadami Gry w Piłkę Nożną, niniejszym Regulaminem oraz:

  • Przepisami Gry w Piłkę Nożną, Postanowieniami Polskiego Związku Piłki Nożnej;
  • Uchwałą Zarządu PZPN z dnia 03 i 07 lipca 2008 roku - Przepisy w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną ( z późniejszymi zmianami);
  • Uchwałą nr V/49 z dnia 5 kwietnia 2011 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia Zasad prowadzenia rozgrywek mistrzowskich seniorów III ligi i niższych klas rozgrywkowych;
  • Uchwałą nr III/39 Zarządu PZPN z dnia 14.07.2006 roku w sprawie statusu zawodników, występujących w polskich klubach piłkarskich oraz zmian przynależności klubowej (z późniejszymi zmianami);
  • Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN – Uchwała nr IV/87 z dnia 19.04.2012 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej;
  • Uchwałą Zarządu PZPN nr X/225 z dnia 27 września 2012 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji dla klubów IV ligi oraz niższych klas rozgrywkowych na sezon 2013/2014 i następne;
  • Ustawą o Bezpieczeństwie Imprez Masowych z dnia 20.03.2009 roku;
  • Uchwałą Zarządu PZPN z dnia 31.01.2005 roku o członkostwie;
  • Uchwałą nr VII/190 z dnia 06 maja 2009 roku oraz uchwałą nr XIV/340 z dnia 06 października 2009 roku Zarządu PZ  PN w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów III ligi oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, młodzieżowych i dziecięcych;
  • Ustawą o sporcie z dnia 25.06.2010 roku;
  • Uchwałami Zarządu Dolnośląskiego ZPN;
  • Uchwałą Zarządu PZPN nr VI/167 z dnia 27 czerwca 2012 roku w sprawie rozgrywek piłkarskich w kategorii Juniora Starszego i Juniora Młodszego;
  • Regulaminem Rozgrywek Młodzieżowych PZPN na sezon 2013/2014 roku;

-        Regulamin Centralnej Ligi Juniorów na sezon 2013/2014;

 

§ 3

 

Organem właściwym do prowadzenia i nadzorowania rozgrywek o mistrzostwo jest:

  1. Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN we Wrocławiu;
  2. Komisja ds. Rozgrywek Okręgowego ZPN w Jeleniej Górze – rozgrywki IV ligi, klasy okręgowej i klas niższych seniorów i zespołów młodzieżowych;
  3. Komisja ds. Rozgrywek Okręgowego ZPN w Legnicy - rozgrywki klasy okręgowej i klas niższych seniorów i zespołów młodzieżowych;
  4. Komisja ds. Rozgrywek Okręgowego ZPN w Wałbrzychu - rozgrywki klasy okręgowej i klas niższych seniorów i zespołów młodzieżowych.

 

§ 4

 

Celem rozgrywek jest:

  1. wyłonienie drużyn awansujących do wyższych klas rozgrywkowych;
  2. popularyzacja piłki nożnej, selekcja i promocja utalentowanych zawodników do poszczególnych reprezentacji, które biorą udział w mistrzostwach Polski oraz organizacja współzawodnictwa sportowego jako funkcji szkoleniowo – wychowawczej w klubach województwa dolnośląskiego;
  3. wyłonienie drużyn mistrzów województwa w kategorii juniorów A1/A2 (Starsi) oraz B1/B2 (Młodsi), którzy będą reprezentować Związek w rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski;
  4. wyłonienie mistrzów województwa w kategorii trampkarz, młodzik, orlik.
 
STRUKTURA ROZGRYWEK

§ 5

 

  1. Rozgrywki prowadzone są w następujących klasach:

-        IV liga dolnośląska;

-        Klasa okręgowa;

-        Klasa „A” – grupy I, II, III i IV(dotyczy strefy wrocławskiego);

-        Klasa „B” – ilość grup w zależności od ilości zgłoszonych drużyn;

-        Puchar Polski;

  • A1, A2 - junior starszy               - Liga Dolnośląska Juniorów Starszych;

                                             - Klasa Okręgowa Juniorów Starszych;

                                              - Klasa Terenowa Juniorów Starszych;

  • B1, B2 - junior młodszy             - Liga Dolnośląska Juniorów Młodszych;

                                            - Klasa Okręgowa Juniorów Młodszych;

                                             - Klasa Terenowa Juniorów Młodszych;

  • C1, C2 - trampkarz                    - Liga Dolnośląska Trampkarzy;

- Klasa Okręgowa Trampkarzy;

                                     - Klasa Terenowa Trampkarzy;

  • D1, D2 - młodzik                  - Liga Dolnośląska Młodzików;

 - Klasa Okręgowa Młodzików;

                                      - Klasa Terenowa Młodzików;

  • E1, E2 - orliki                       - Klasa Orlików (turniejowo);
  • F1, F2 – żaki                        - Klasa Żaków (turniejowo).

 

  1. Dopuszcza się możliwość prowadzenia rozgrywek mistrzowskich przez Okręgi w zakresie ustalonym przez właściwy ZPN.

§ 6

  1. Rozgrywki prowadzone są systemem dwurundowym, jesień – wiosna.
  1. W każdym cyklu (sezonie) rozgrywek każda z drużyn rozegra z pozostałymi drużynami swojej klasy lub grupy po dwa spotkania – jedno jako gospodarz i drugie na boisku przeciwnika, jako gość. W wyjątkowych sytuacjach (uniemożliwiających rozegranie zawodów na danym boisku) Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej lub odpowiedniego OZPN może wyrazić zgodę na to by dana drużyna mogła rozegrać dwa razy mecz jako gospodarz z tym samym przeciwnikiem, przy obopólnej zgodzie zainteresowanych klubów. W niektórych klasach rozgrywek juniorów, trampkarzy, młodzików i orlików, drużyny będą rozgrywać zawody systemem mecz i rewanż zarówno w rundzie jesiennej, jak i wiosennej lub systemem turniejowym. W kategorii żaków i orlików rywalizacja odbywać się będzie poprzez turnieje popularyzujące piłkę nożną.
  1. Dopuszcza się możliwość prowadzenia rozgrywek mistrzowskich systemem dwu-rundowym, jesień-wiosna dla drużyn kategorii wiekowej juniorów starszych A1 i A2, juniorów młodszych B1 i B2, trampkarzy C1 i C2, młodzików D1 i D2, orlików E1 i E2 oraz żaków F1 i F2.
  1. Termin rozpoczęcia rozgrywek i terminy rozgrywania zawodów wyznacza Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u w opracowanych przez siebie i zatwierdzonych przez Zarząd właściwego ZPN terminarzach rozgrywek.
  1. Terminarze rozgrywek dostarczane są zainteresowanym klubom najpóźniej na 1 miesiąc przed rozpoczęciem rozgrywek, tak rundy jesiennej jak i wiosennej tylko w przypadku, kiedy kluby dotrzymują terminu zgłaszania się do rozgrywek, ogłoszonego w komunikacie Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u.

 

  1. Ostateczny termin zgłaszania drużyn do rozgrywek mistrzowskich na każdy sezon rozgrywkowy obligatoryjnie upływa dnia 30 czerwca każdego roku, w którym zaczyna się nowy sezon. Zgłoszenie musi zostać złożone na oficjalnym formularzu dostępnym na oficjalnej stronie internetowej www.dolnzpn.wroclaw.pl,zgodnie z § 43 niniejszego Regulaminu Rozgrywek. Przekroczenie powyższego terminu skutkować będzie nieprzyjęciem drużyny do rozgrywek w sezonie, którego dotyczy zgłoszenie.

 

  1. Komisja ds. Rozgrywek lub właściwego ZPN, jako organ prowadzący rozgrywki, ma prawo w określonych uzasadnionych przypadkach dokonać korekty terminów rozgrywek tak rundy jesiennej, jak i wiosennej.
  1. Sezon rozgrywkowy oznacza okres od 01 lipca danego roku do 30 czerwca roku następnego.
  1. Okres przerwy między rundami wyznacza się od dnia 01.12.2013 roku do dnia 01.03.2014 roku.
  1. Rozgrywki III ligi, IV ligi oraz klasy O i A strefy wrocławskiej prowadzone będą w oparciu o system Extranet;
  1. W przypadku wyrażenia zgody przez kluby klas B strefy wrocławskiej Zarząd może podjąć decyzję o prowadzeniu rozgrywek również w oparciu o system Extranet np. od rundy wiosennej sezonu 2013/2014.
  1. Zarządy właściwych OZPN-ów podejmą decyzję w formie Uchwały dotyczących ilości klas rozrywkowych, których prowadzenie opierać się o system Extranet, oraz podadzą ją do publicznej wiadomości przed rozpoczęciem rozgrywek sezonu 2013/2014.

§ 7

  1. W okresie trwania rozgrywek nie mogą być wprowadzane w Regulaminie żadne zmiany, z wyjątkiem zmian wynikłych z Uchwał PZPN oraz zmian finansowych, opłat i kar ustalonych przez Zarząd Dolnośląskiego ZPN we Wrocławiu.
  1. Z Regulaminem Rozgrywek winien zapoznać się każdy klub, działacze, sędziowie przed rozpoczęciem rozgrywek. Nieznajomość niniejszego Regulaminu nie jest argumentem w sprawach spornych.

Rozdział II

BOISKA

§ 8

  1. Spotkania mistrzowskie i pucharowe mogą być rozgrywane na boiskach trawiastych oraz boiskach ze sztuczną nawierzchnią. W przypadku boisk ze sztuczną nawierzchnią wymagana jest zgoda Zarządu Dolnośląskiego ZPN we Wrocławiu na rozgrywanie meczów piłkarskich. Jeżeli klub posiada boisko trawiaste i ze sztuczną nawierzchnią to w pierwszej kolejności zawody należy rozgrywać na boisku trawiastym.
  1. Spotkania mistrzowskie i pucharowe mogą być rozgrywane wyłącznie na boiskach zweryfikowanych dla danej lub wyższej klasy, położonych w miejscu siedziby klubu określonym w jego statucie lub wskazanym w licencji udzielonej klubowi na dany sezon rozgrywkowy.
  1. Protokół weryfikacji boiska zatwierdza Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN (dotyczy klubów IV ligi i LDJ oraz strefy wrocławskiej), macierzystego OZPN-u (dotyczy klas niższych) lub na wniosek klubu bądź w trakcie sezonu (np. po remoncie).
  1. Protokół weryfikacji boiska dla klubów, które uzyskały awans do IV ligi, klasy okręgowej seniorów, klasy „A”, Ligi Dolnośląskiej Juniorów kat. A1/A2 i B1/B2, Ligi Dolnośląskiej Trampkarzy i Młodzików, sporządza i zatwierdza Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN (dotyczy klubów IV ligi i LDJ oraz strefy wrocławskiej), Komisja ds. Rozgrywek macierzystego OZPN-u (dotyczy klas niższych).
  1. Protokół weryfikacji boisk dla pozostałych klubów IV ligi, klasy okręgowej seniorów i klas niższych oraz dla Ligi Dolnośląskiej Juniorów i klas niższych rozgrywkowych przeprowadza sędzia główny zawodów wyznaczony do prowadzenia pierwszego spotkania przed rozpoczęciem meczu. Protokół weryfikacji sporządza klub (na drukach zatwierdzonych przez Zarząd Dolnośląskiego ZPN), sędzia główny weryfikuje, podpisuje i ewentualnie wnosi uwagi mające na celu poprawę kwestionowanych zastrzeżeń określając datę ich usunięcia, a klub dostarcza protokół do Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej lub właściwego ZPN, celem wniesienia uwag i jego zatwierdzenia.
  1. Ważność weryfikacji określa się na jeden rok dla klubów IV ligi i niższych klas rozgrywkowych. Weryfikacja obiektu może być wcześniej unieważniona, po stwierdzeniu braków lub niezrealizowaniu przez klub zaleceń. Brak ważnej weryfikacji boiska jest podstawą do zawieszenia licencji klubu.
  1. W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych(ulewne deszcze, zalegający śnieg) i uzasadnioną potrzebą oszczędzania nawierzchni boisk trawiastych organ prowadzący rozgrywki może wyrazić zgodę na rozegranie meczu mistrzowskiego na boisku ze sztuczną nawierzchnią, posiadającą ważną weryfikację dla danej bądź niższej klasy rozgrywkowej. Po wyrażeniu zgody gospodarz meczu ma obowiązek powiadomienia przeciwnika o fakcie rozgrywania zawodów na boisku ze sztuczną nawierzchnią.
  1. Wymiary pola gry, strefy bezpieczeństwa, bramek oraz oznaczenia linii bocznych, bramkowych a także pola bramkowego i karnego muszą odpowiadać Zasadom Gry w Piłkę Nożną, a klub gospodarz zawodów jest w pełni odpowiedzialny za przygotowanie pola gry do gier mistrzowskich i pucharowych. Pole gry i strefa bezpieczeństwa oznacza teren wydzielony ogrodzeniem lub w inny sposób oddzielający widzów od uczestników zawodów.
  1. Jeżeli sędzia uzna za niezdatne do gry boisko, a klub posiada inną zweryfikowaną do danych rozgrywek płytę boiska, którą sędzia uzna za nadającą się do gry – obowiązany jest udostępnić ją do zawodów. W przypadku nie zastosowania się do tego przepisu sędzia ma obowiązek opisać ten fakt w sprawozdaniu z zawodów. Przedstawiciele obu drużyn mogą ustalić nowy termin rozegrania meczu, jednakże ostateczna decyzja co do weryfikacji wyniku meczu bądź wyznaczenia nowego terminu należy do organu prowadzącego rozgrywki.
  1. Wymiary pola gry, strefy bezpieczeństwa, bramek oraz oznaczenia linii bocznych, bramkowych a także pola bramkowego i karnego dla zespołów młodzieżowych muszą odpowiadać Zasadom Gry w Piłkę Nożną, a klub gospodarz zawodów jest w pełni odpowiedzialny za przygotowanie pola gry do gier mistrzowskich i pucharowych. Pole gry i strefa bezpieczeństwa oznacza teren wydzielony ogrodzeniem lub w inny sposób oddzielający widzów od uczestników zawodów, i tak:
  1. mecze juniorów i trampkarzy odbywać się będą na boiskach pełno wymiarowych jaku seniorów;
  1. mecze młodzików odbywać się będą na boiskach pełno wymiarowych, z tym że bramki o wymiarach 5 x 2 m są ustawione na linii pola karnego, długość od pola karnego do pola karnego pełnowymiarowego boiska (ok. 73 m), szerokość od 64 m do 68 m, rzut karny z odległości 9 m, rzut rożny tzw. krótki z odległości 9,15 m. Pole karne: prostokąt od linii końcowej do wysokości 9 m pola gry;
  1. mecze orlików i żaków odbywać się będą na polach gry o wymiarach:
    • długość 40 do 55 m, szerokość 20 do 35 m,
    • bramki o wymiarach 3 x 2 m, rzut karny z odległości 7 m – dotyczy żaków;
    • bramki o wymiarach 5 x 2 m, rzut karny z odległości 9 m – dotyczy orlików.
  1. Przeszkody stałe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie pola gry, mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zawodników, muszą być usunięte albo odpowiednio zabezpieczone przed rozpoczęciem zawodów, o ile znajdują się bliżej n iż 3 m od linii bocznej lub 5 m od linii bramkowej.
  1. Na zawodach drużyn młodzieżowych, dopuszcza się grę na małe przenośne bramki, pod warunkiem, że sędzia ma obowiązek dokładnie sprawdzić, czy stan tych bramek nie zagraża bezpieczeństwu zawodników oraz czy są one dobrze przymocowane do podłoża i zabezpieczone przed przewróceniem.
  1. Klub, gospodarz zawodów wpisany do terminarza na pierwszym miejscu, który nie dopełni obowiązku przygotowania boiska zgodnie z § 8 ust. 9 - 13 a z winy którego zawody nie odbyły się, ponosi pełne konsekwencje regulaminowe oraz na wniosek drużyny przeciwnej pokryje wszystkie udokumentowane koszty związane z przyjazdem na nie odbyte zawody.
  1. Niedopuszczalne jest gromadzenie w obrębie obiektu sportowego w czasie trwania zawodów różnych przedmiotów, a zwłaszcza materiałów budowlanych (rury, kamienie, cegły, deski, itp.).
  1. W spotkaniach rozgrywanych na neutralnym boisku, obowiązki gospodarza przejmuje organizator wyznaczony przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub przez macierzystego OZPN-u.
  1. Przez określenie boiska neutralnego należy rozumieć:
  1. dla drużyn z tej samej miejscowości – boisko innego klubu w tej miejscowości lub, z braku takiego boiska, boisko jednego z klubów zainteresowanych, wylosowane przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub przez macierzystego OZPN-u;
  2. dla drużyn z różnych miejscowości – boisko w miejscowości nie będącej siedzibą żadnej z zainteresowanych drużyn, możliwie w równej odległości od siedzib obu klubów;
  3.  
  4. kluby, którym zawieszono prawo do korzystania z własnego boiska, mogą rozgrywać zawody, jednak w odległości nie mniejszej od siedziby klubu niż:
  • dla zespołów IV ligi                                               - 50 km,
  • dla zespołów klasy okręgowej                                - 30 km;
  • dla zespołów klasy „A”                                           - 15 km;
  • dla zespołów klasy„B” i niższych                             - 10 km.
  1. Mecze nie mogą pod żadnym pozorem odbywać się na boiskach nie posiadających aktualnej weryfikacji oraz zamkniętych na mocy decyzji władz piłkarskich, państwowych bądź samorządowych.
  1. Jeżeli klub, który jest gospodarzem zawodów z przyczyn obiektywnych (remont boiska, modernizacja stadionu, kara dyscyplinarna itp.) ma rozgrywać mecze na innym stadionie – obiekcie sportowym, musi ten fakt zgłosić (pisemnie, co najmniej 5 dni przed zawodami) organowi prowadzącego rozgrywki, który podejmuje stosownie decyzję o wyrażeniu zgody na rozegranie meczu. Jeśli mimo braku pisemnej zgody zawody zostaną rozegrane na takim boisku, niezależnie od wyniku gospodarz zostanie ukarany walkowerem.
  1. Ustala się warunki licencyjne dla klubów posiadających tylko drużyny młodzieżowe na identyczne jak dla klasy B drużyn seniorów.
  1. Kluby posiadające sztuczne oświetlenie boiska muszą spełniać wymogi PZPN tzn. posiadać oświetlenie o mocy minimum 500 LUX, aby mogły odbywać się zawody mistrzowskie i pucharowe.
  1. Organizator zawodów na obiekcie posiadającym 1000 miejsc i więcej ma obowiązek wystąpić do władz samorządowych o zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, właściwych dla miejsca zawodów.
Rozdział III
KRYTERIA UCZESTNICTWA I OBOWIĄZKI KLUBÓW

§ 9

 

  1. Kluby uczestniczące w rozgrywkach IV ligi dolnośląskiej i klas niższych muszą posiadać:
  1. osobowość prawną, będące członkami PZPN. Kluby sportowe mogą posiadać formę stowarzyszenia kultury fizycznej, uczniowskiego klubu sportowego lub sportowej spółki akcyjnej;
  2. inne osoby prawne których statut, umowa albo akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w sporcie piłka nożna;
  3. być członkiem Dolnośląskiego ZPN i właściwego OZPN;
  4. trenerów z aktualnymi licencjami trenerskimi;
  5. aktywne konto w systemie Extranet (dotyczy klubów wymienionych w § 6 ust. 10, 11 oraz 12);

2.       Kluby uczestniczące w rozgrywkach seniorów muszą posiadać ważną licencję uprawniającą do gry wydaną przez właściwą Komisję do spraw Licencji Klubowych ZPN lub decyzję w/wym. Komisji o odroczeniu realizacji Uchwały w sprawie licencji, a w przypadku jej nieotrzymania nie będą uczestniczyć w rozgrywkach

  1. W przypadku drużyny klubu, która nie uzyskała licencji podczas procedury w komisji ds. Licencji Klubowych oraz Związkowej Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych decyzję o klasie rozgrywkowej, w której będzie ona występować, podejmie zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej bądź Zarząd właściwego OZPN.
  1. Rozgrywanie meczu bez udziału publiczności (kibiców gospodarzy i/lub kibiców gości) wymaga decyzji Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u. Wniosek o wydanie pozytywnej decyzji należy wnieść do KR z 14-dniowym wyprzedzeniem. Decyzja zostaje podjęta po zasięgnięciu opinii Wydziału ds. Bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich Dolnośląskiego ZPN, Komisji Dyscyplinarnej macierzystego ZPN, policji i władz samorządowych. Jedyną przyczyną umożliwiającą wnioskowanie o rozgrywanie meczu bez udziału publiczności jest modernizacja (prowadzone aktualnie prace budowlane) stadionu.

§ 10

  1. Klub organizujący zawody, oprócz przygotowania boiska do gry zgodnie z obowiązującymi Zasadami Gry w Piłkę Nożną, stworzenia warunków bezpieczeństwa na widowni i na płycie boiska przed, w czasie po zawodach, zobowiązany jest:
  1. zabezpieczyć formularze sprawozdań i załączników do sprawozdań z zawodów zgodnych ze wzorem Dolnośląskiego ZPN;
  2. zapewnić trzy piłki do gry, chorągiewki dla sędziów asystentów;
  3. zapewnić trzy piłki do gry: nr 5 dla juniorów i trampkarzy, nr 4 dla młodzików i orlików oraz piłki nr 3 dla żaków, a także chorągiewki dla sędziów asystentów;
  4. gwizdek sygnałowy oraz komplet kartek (żółta i czerwona) dla sędziów przygodnych;
  5. zapewnić zawodnikom i sędziom dogodne wejście na boisko, a widzom na widownię, jak również możliwość łatwego i bezpiecznego opuszczenia swych miejsc. Wejście i zejście dla sędziów i zawodników z boiska do szatni musi być zabezpieczone w sposób gwarantujący bezpieczeństwo tych osób przed ewentualna agresją widzów;
  6. powołać odpowiednią liczbę (minimum 15 dla IV ligi, minimum 10 dla klasy okręgowej, minimum 8 dla klas niższych, co najmniej 5-ciu – dotyczy zespołów młodzieżowych) oznakowanych porządkowych oraz przedstawić przed zawodami ich imienną listę sędziemu zawodów wraz z podaniem nazwiska osoby odpowiedzialnej za zabezpieczenie zawodów;
  7. zabezpieczyć urządzenia sanitarne i szatnie dla zawodników i sędziów;
  8. zabezpieczyć opiekę medyczną lub sanitarną oraz nosze;
  9. wydzielić specjalne miejsca na ławkach rezerwowych dla:
    • siedmiu zawodników rezerwowych;
    • kierownika drużyny;
    • lekarza i masażysty;
    • trenera i asystenta, którzy mogą przekazywać zawodnikom wskazówki (tylko 1 osoba) pozostając w strefie technicznej wydzielonej linią obejmującą długość ławki rezerwowych plus 1 metr z każdej strony ławki oraz obszar przed ławką aż do 1 metra przed linią boczną boiska;

-        inna osoba wpisana do załącznika.

Nazwiska tych osób (poza zawodnikami rezerwowymi) winny być wpisane na dodatkowym

załączniku do sprawozdania z zawodów – przed zawodami.

  1. zawiadomić miejscową jednostkę policji o miejscu odbycia meczu co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem;
  2. zapewnić pełną ochronę sędziom i zawodnikom do czasu ich odjazdu;

W razie niemożności spełnienia wszystkich wymogów utrzymania porządku we własnym zakresie – winien on zwrócić się o pomoc do policji, straży miejskiej, straży pożarnej, wojska, służb ochroniarskich itp.;

  • zapewnić delegatom i obserwatorom warunki do pełnienia swoich obowiązków;
  • wyznaczyć miejsca dla przedstawicieli mediów i umożliwić im dostęp do informacji (składy drużyn, wywiady z uczestnikami zawodów itp.);
  • zapewnić fachową informację dla widzów przez spikera – dotyczy zawodów IV ligi, dla klas niższych w miarę możliwości;
  • wyznaczyć miejsca do parkowania oraz zabezpieczyć ochronę pojazdów należących do drużyny gości, sędziów, obserwatorów-delegatów i innych osób funkcyjnych Związku Piłki Nożnej;
  • rozliczenia bezpośrednio po meczu delegacji sędziów i obserwatorów – zgodnie z przepisami;
  • organizator zawodów ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz mienie drużyn, sędziów, obserwatorów i delegatów od momentu ich przybycia na obiekt sportowy do momentu ich odjazdu.
  1. W przypadku nie rozegrania zawodów z różnych względów, to przybyłym sędziom, obserwatorom i delegatom przysługuje zwrot kosztów podróży i diet oraz 50% ekwiwalentu.
  1. W przypadku meczu, który został przerwany z powodu warunków atmosferycznych (ulewa, śnieżyca, zapadające ciemności itp.) lub dogrywania meczu przerwanego z ww. przyczyn obowiązuje następująca zasada rozliczania sędziów i obserwatorów:
  1. za rozegraną pierwszą połowę lub krótszy czas gry: 50% ekwiwalentu plus całość dojazdu;
  2. za czas gry dłuższy niż pierwsza połowa: całość ekwiwalentu i kosztów dojazdu.
  1. W przypadku nieuregulowania przez klub ekwiwalentu sędziemu bezpośrednio po zawodach, właściwy organ dyscyplinarny nakłada na winny klub karę finansową.
  1. Gospodarze zobowiązani są do skoszenia trawy przed zawodami. Jeżeli zdaniem sędziego wysokość trawy na polu gry uniemożliwia rozegranie meczu, to sędzia musi je odwołać. W takim przypadku gospodarz zostaje ukarany walkowerem.
  1. Nakłada się na kluby obowiązek posiadania w aktach zezwolenia rodzica (opiekuna prawnego) na grę młodzika i orlika w barwach danego klubu. Brak wymienionego dokumentu może być powodem do nie wyrażenia zgody przez właściwy ZPN na podpisanie przez zawodnika karty zgłoszenia do innego klubu.

§ 11

  1. Każda drużyna musi mieć w składzie na boisku przez cały czas trwania meczu kapitana, wyróżniającego się od innych zawodników opaską noszona na ramieniu. W przypadku opuszczenia boiska na stałe przez kapitana, jego funkcję przejmuje inny przez niego wyznaczony zawodnik. Fakt zmiany kapitana sędzia musi odnotować w protokole zawodów.
  1. Kapitanowie są pomocnikami sędziego w utrzymaniu dyscypliny wśród swoich zawodników. Tylko kapitanowie mogą zwracać się do sędziego w sprawach dotyczących meczu i mogą to czynić wyłącznie w przerwach w grze i w sposób taktowny. Zapytania do sędziego nie mogą nosić cech podważania jego decyzji ani też jakiejkolwiek polemiki.
  1. Do podstawowych obowiązków kierownika drużyny należy:
  1. przygotowanie sędziemu najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem zawodów starannie i zgodnie z przepisami wypełnionego składu drużyny w sprawozdaniu i załącznika , kierownik drużyny gospodarzy – dodatkowo listę porządkowych. Pierwszych 11 zawodników rozpoczyna zawody, pozostałych 7 jest zawodnikami rezerwowymi;
  2. posiadanie do wglądu karty zdrowia z ważnymi badaniami lekarskimi, dokumenty zawodników zgodnie z w § 12 ust. 6 i 7 niniejszego Regulaminu Rozgrywek;
  3. czytelne i prawidłowe wypełnienie kartek zmian zawodników;
  4. okazać aktualną licencję trenerską – oryginał;
  5. utrzymywanie dyscypliny wśród osób przebywających na ławce zawodników rezerwowych;
  6. wykonywanie ewentualnych poleceń sędziego w sprawach związanych z meczem;
  7. udzielanie sędziemu niezbędnych informacji, o ile się o to zwróci;
  8. podpisanie załącznika do protokołu o karach indywidualnych oraz uwag sędziego wpisanych na jego odwrocie, bez względu, czy się z nimi zgadza czy nie;
  9. za posiadanie druków protokołów (składów drużyn) odpowiedzialni są kierownicy drużyn, niezależnie od tego czy są gospodarzami czy gośćmi.
  1. W przypadku wpisania do sprawozdania z zawodów trenera, który nie posiada aktualnej licencji, wobec klubu zostaną zastosowane sankcje dyscyplinarne zgodnie z Uchwałą nr XIV/340 z dnia 6 października 2009 roku Zarządu PZPN w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów III ligi oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, młodzieżowych i dziecięcych.
Rozdział IV
ZAWODNICY

§ 12

  1. W zawodach mistrzowskich i pucharowych mogą reprezentować klub wyłącznie zawodnicy potwierdzeni i uprawnieni do gry przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub Komisję ds. Rozgrywek właściwego OZPN-u w systemie Extranet pod rygorem utraty punktów walkowerem i innych konsekwencji dyscyplinarnych
  1. W rozgrywkach mistrzowskich i pucharowych mogą brać udział tylko zawodnicy uprawnieni do gry przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub właściwą Komisję ds. Rozgrywek OZPN-u do każdej klasy rozgrywkowej na osobnej liście, pod rygorem utraty punktów walkowerem. W przypadku klubów wymienionych w § 6 ust. 10, 11 oraz 12 zawodnicy uprawnieni muszą być tylko i wyłącznie w systemie . W sytuacji posiadania przez jeden klub więcej niż jednej drużyny mają obowiązek uprawniać wszystkich zawodników za pośrednictwem systemu.
  1. Zawodnik może być zgłoszony i potwierdzony dla klubu, jeżeli ukończył 7 lat, przedłoży pisemną zgodę rodziców (przedstawicieli ustawowych) i spełni warunki wynikające z innych przepisów piłkarskich oraz niniejszych postanowień.
  1. W cyklu (sezonie) rozgrywkowym 2013/2014mogą brać udział zawodnicy uprawnieni po 30 czerwca 2013 roku i analogicznie w latach następnych.
  1. W sezonie rozgrywkowym 2013/2014 obowiązują następujące limity wiekowe dla zawodników i zawodniczek klas młodzieżowych:
  1. junior A1, A2:

- zawodnicy urodzeni w 1995 roku i młodsi,

  1. junior B1, B2:

- zawodnicy urodzeni w 1997roku i młodsi,

- oraz zawodniczki urodzone w 1994 roku i młodsze;

  1. trampkarz C1, C2:

- zawodnicy urodzeni w 1999roku i młodsi,

- oraz zawodniczki urodzone w 1996 roku i młodsze;

  1. młodzik D1, D2:

- zawodnicy urodzeni 2001roku i młodsi,

- oraz zawodniczki urodzone 1998 roku i młodsze;

  1. orlik E1, E2:

- zawodnicy urodzeni 2003 roku i młodsi,

- oraz zawodniczki urodzone 2000 roku i młodsze;

  1. żak    F1, F2 rocznik 2005i młodsi.
  1. Obowiązek rejestracji zawodników w systemie Extranet wprowadza się od 7 roku życia.
  1. Przy transferach wyrejestrowanie i uzyskanie danych w innych OZPN-ach lub wojewódzkich ZPN utrzymane jest na starych zasadach.
  1. Kluby nie wymienione w § 6 ust. 10 mają obowiązek przed rozpoczęciem rozgrywek dostarczyć listy zawodników do biura właściwego ZPN do uprawnienia najpóźniej na 10 dni przed rozpoczęciem rozgrywek danej klasy. Listy powinny być sporządzone dla każdej klasy rozgrywkowej osobno, na specjalnych formularzach Dolnośląskiego ZPN (z nazwiskami i imionami wpisanymi w porządku alfabetycznym, drukowanymi literami) oraz z dokładnie wypełnionymi wszystkimi pozostałymi rubrykami, podpisane przez upoważnionych działaczy klubu i opieczętowane pieczęcią. Do rozgrywek III ligi. Do rozgrywek IV ligi, Ligi Dolnośląskiej Juniorów A1/A2 i B1/B2 oraz Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy C1/C2 i Dolnośląskiej Ligi Młodzików D1/D2, listy zawodników muszą być potwierdzone przez macierzysty ZPN i przesłane do Wydziału Gier Dolnośląskiego ZPN najpóźniej na 10 dni przed rozpoczęciem rozgrywek.
  1. Do listy zawodników należy dołączyć w zamkniętej kopercie kserokopię umowy o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, zawartej pomiędzy klubem a zawodnikiem. Umowy należy zdeponować we właściwym ZPN. Brak wypełnienia powyższego obowiązku skutkuje uznaniem przez Dol. ZPN kontraktu za niebyły
  1. W przypadku zawodników nowo pozyskanych do listy uprawnionych zawodników należy dołączyć kopię umowy transferowej (dotyczy zawodników do 23 lat lub transferów czasowych). W przypadku zawodnika-amatora między 23 a 28 roku życia wystarczy odcinek zwolnienia z klubu z adnotacją o udzieleniu zwolnienia i rozliczenia się zawodnika z klubem.
  1. Udział w zawodach zawodnika, który nie został uprawniony do gry w danym klubie w systemie Extranet będzie traktowany jako wystąpienie zawodnika nieuprawnionego.
  1. Zawodnicy wpisani do protokołu z zawodów muszą posiadać aktualne badania lekarskie zgodnie z Ustawą o Sporcie, potwierdzone w książeczce zdrowia zawodnika lub zaświadczeniu. Badanie jest ważne 6 m-cy od daty wystawienia ( np. 20.03.2012 roku do dnia 20.09.2012 roku włącznie) o ile lekarz nie zaleci częściej (dotyczy seniorów, juniorów, trampkarzy, młodzików) oraz 3 m-ce od daty wystawienia ( np. 20.03.2012 roku do dnia 20.06.2012roku włącznie)o ile lekarz nie zaleci częściej (dotyczy orlików i żaków). Kapitan i kierownik drużyny (dotyczy seniorów) oraz kierownik i trener drużyny (dotyczy zespołów młodzieżowych) odpowiadają za wpisanie do protokołu z zawodów zawodników zdolnych do gry, uprawnionych przez lekarza.
  1. Osoba sprawująca opiekę na treningach i meczach nad zawodnikami musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, zgodnie z Uchwałą nr VII/190 z 06.05.2009 roku oraz Uchwałą XIV/340 z dnia 06 października 2009 roku Zarządu PZPN w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów III ligi oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, młodzieżowych i dziecięcych.
  1. Opłaty za potwierdzenie każdego zawodnika do gry pobierane są przez macierzyste okręgi według obowiązujących stawek ustalonych przez Zarząd Dolnośląskiego ZPN.
  1. Opłata za uprawnienie każdego zespołu do gry (tzw. opłata startowa) w IV lidze pobierana jest przez OZPN Jelenia Góra, a w klasie okręgowej i niższych – pobierana jest przez macierzysty ZPN według obowiązujących stawek ustalonych przez Zarząd Dolnośląskiego ZPN.
  1. Do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników-cudzoziemców zgodnie z § 63 Uchwały nr III/39 Zarządu PZPN z dnia 14 lipca 2006 roku (stan prawny na dzień 11.02.2010 roku) oraz Ustawą o sporcie.
  1. Ustala się, iż w sezonie 2013/2014 roku w każdym zespole każdego klubu musi być potwierdzonych i uprawnionych do gry co najmniej ośmiu zawodników posiadających obywatelstwo polskie.
  1. W celu potwierdzenia i uprawnienia zawodników – cudzoziemców do gry niezbędne jest przedstawienie certyfikatu transferowego macierzystej narodowej federacji (w przypadku zawodników – obywateli Unii Europejskiej), zaś dla pozostałych dodatkowo zezwolenie na pobyt oraz zezwolenie na pracę, które są wydawane przez właściwego wojewodę.
  1. Klub ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość podanych w karcie zawodnika danych personalnych i sportowych, w zakresie badań lekarskich, deklaracji gry amatora, a także prawidłowość umowy zawartej z zawodnikiem, w tym kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej oraz prawidłowe sporządzenie umowy transferowej.
  1. 1).     Klub udzielający zawodnikowi zwolnienia definitywnego lub czasowego powiadamia o tym macierzysty ZPN, przedstawiając następujące dokumenty:
    1. odcinek karty zwolnienia z pieczęcią i podpisami uprawnionych osób;
    2. umowę transferową, ostateczną decyzję lub decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności Komisji ds. Rozgrywek PZPN lub Dolnośląskiego ZPN bądź macierzystego OZPN-u uprawniającą zawodnika w sytuacjach określonych w § 28 ust. 3, § 40 ust. 1 i § 47 Uchwały nr III/39 z dnia 14.07.2006 roku Zarządu PZPN;
    3. dowód wpłaty regulaminowej opłaty na konto związku piłki nożnej;
    4. czasowe transferowanie zawodnika na grę w innym klubie następuje zgodnie z umową i może być odpłatne. Czasowe transferowanie zawodnika o statusie amatora jest dozwolone na okres obejmujący co najmniej jedną rundę rozgrywkową, przy czym nie dłuższy niż do zakończenia danego sezonu rozgrywkowego;

e)      niedopuszczalny jest kolejny, następujący po sobie transfer czasowy zawodnika do tego samego klubu;

f)       zawarcie aneksu do umowy transferu czasowego przesuwającego termin obowiązywania umowy przed upływem terminu określonego w pierwotnej umowie nie jest traktowane w rozumieniu niniejszej uchwały jako kolejny transfer czasowy.

2).     Po upływie okresu czasowego transferowania zawodnik staje się automatycznie piłkarzem klubu odstępującego.

3).     W przypadku powrotu zawodnika do klubu macierzystego po okresie transferu czasowego, klub macierzysty jest zobowiązany przedłożyć organowi prowadzącemu rozgrywki dokumenty zawierające adnotację o nałożonych na zawodnika karach w związku, na terenie którego zawodnik uprawiał piłkę nożną na podstawie transferu czasowego oraz dokonać uprawnienia do gry w klubie macierzystym, jeżeli takowego uprawnienia nie dokonano w momencie czasowego transferu.

  1. W przypadku, gdy umowa transferowa, stanowiąca załącznik do certyfikatu transferowe-go, ma charakter czasowy, na dalszą grę w polskim klubie klub musi przedstawić odpowiednio aneks do umowy transferowej lub nową umowę (w przypadku transferu definitywnego).
  1. W ramach obowiązujących w Polsce przepisów zawodnik może przejść do innego klubu polskiego, gdy umowa transferowa, stanowiąca załącznik do certyfikatu transferowego, nie zawiera żadnych ograniczeń w tym zakresie.
  1. Zawodnik może być potwierdzony i uprawniony do gry jednocześnie tylko w jednym klubie.
  1. Zawodnicy mogą być potwierdzeni do maksymalnie trzech klubów w ciągu okresu: od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego. W takim okresie zawodnik może uczestniczyć w oficjalnych meczach jedynie w dwóch klubach.
  1. W przypadku złożenia przez klub pozyskujący kompletu dokumentów, niezbędnych do potwierdzenia i uprawnienia zawodnika w terminie przewidzianym w danym okresie transferowym, wówczas potwierdzenie i uprawnienie zawodnika do gry w klubie pozyskującym może nastąpić także po tym terminie.

26.     1). Zawodnik uprawniony do zespołu piłki nożnej jedenastoosobowej nie może grać w piłkę nożną w drużynach Ekstraklasy oraz I ligi Polskiej Ligi Futsalu.

2).Zezwala się na łączenie gry w futsal z grą na boiskach trawiastych tylko jeśli klub macierzysty (ten, w którym zawodnik występuje na chwilę obecną) wyrazi na to zgodę w formie pisemnej – dotyczy to II ligi PLF oraz klas niższych w rozgrywkach halowych.

27.     Obowiązek ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych na skutek uprawiania piłki nożnej spoczywa na klubach (Dolnośląski ZPN ubezpiecza jedynie reprezentantów w różnych kategoriach wiekowych).

§ 13

  1. W zawodach IV ligi, klasy okręgowej przez cały mecz musi brać udział w grze dwóch zawodników – młodzieżowców, w klasie „A” – jeden zawodnik-młodzieżowiec w każdej drużynie.
  1. Zawodnikami młodzieżowymi są zawodnicy (urodzeni w 1993 roku i młodsi), którzy w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego ukończyli 21 rok życia oraz zawodnicy młodsi. Przyjmuje się, że zawodnikiem młodzieżowym jest wyłącznie zawodnik posiadający obywatelstwo polskie.
  1. Zawodnicy-młodzieżowcy winni być oznaczeni w sprawozdaniu zawodów drukowaną literą „M”.
  1. W wypadku braku 2-ch lub 1-go młodzieżowca, drużyna musi rozgrywać mecz w składzie odpowiednio, 9 lub 10-cio osobowym. Wykluczenie młodzieżowca z gry nie zobowiązuje do utrzymania wymaganej liczby młodzieżowców.

 

  1. W przypadku kontuzji zawodników-młodzieżowców po wykorzystaniu limitu zmian, dozwolona jest gra w zmniejszonym składzie, nie mniej jednak jak 7-osobowym.

 

§ 14

Zawodnik powołany do reprezentacji Polski, Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego ZPN zobowiązany jest do stawienia się w ustalonym czasie na miejscu zbiórki, przy czym:

  1. klub ma obowiązek powiadomić zawodnika o powołaniu do w/wym. Reprezentacji o terminie i miejscu zbiórki;
  2. klub, z którego zawodnik został powołany, nie jest uprawniony do podejmowania decyzji o zwolnieniu zawodnika z obowiązku stawienia się do reprezentacji;
  3. zawodnik, który na skutek kontuzji, choroby lub innej ważnej przyczyny nie może stawić się na wezwanie PZPN lub Dolnośląskiego ZPN, zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu określającego niemożność przybycia;
  1. Zawodnik powołany do zespołów reprezentacji o których mowa wyżej, ale w nich nieuczestniczący bez względu na przyczynę nieobecności, nie może brać udziału w najbliższych zawodach mistrzowskich lub pucharowych, pod rygorem orzeczenia walkoweru.

§ 15

  1. Obowiązkiem staje się posiadanie kart zawodników lub dokumentów tożsamości które wraz z ze składem drużyn na dane zawody są dokumentami integralnie związanymi przy sprawdzaniu tożsamości. Powyższe dotyczy seniorów, juniorów kat. A1/A2 I B1/B2.Zawodników kategorii wiekowej trampkarzy kat. C1/C2, młodzików kat. D1/D2, orlików kat. E1, E2 i żaków kat. F1 obowiązują listy zgłoszeń potwierdzone przez właściwy ZPN osobno dla każdej klasy rozgrywkowej i zespołu I, II itd. wraz wnioskiem do rejestracji zawodnika w systemie Ekstranet oraz dokument tożsamości, występującego w jednej grupie klasy rozgrywkowej.
  1. Jeżeli zawodnik junior kat. B1/B2 zostaje zgłoszony do klasy wyższej rozgrywkowej, to opłatę za uprawnienie pobiera się osobno do każdej klasy, do której został zgłoszony.
  1. Zawodnicy grup młodzieżowych – trampkarze, młodzicy, orliki, żaki, opłaty za uprawnienie zawodników do gry pobiera się za pierwszych 20-tu zawodników, pozostali uprawnieni są bez opłat.
  1. Jeżeli zawodnik zostaje zgłoszony do kilku klas rozgrywkowych, to opłatę za uprawnienie do gry pobiera się osobno do każdej klasy, do której został zgłoszony.
  1. Jeżeli zawodnik zmienia barwy klubowe na podstawie umowy transferowej i zostaje zgłoszony przez klub pozyskujący do drużyny klasy niższej, wówczas zgłoszenie zawodnika do klasy wyższej w tym samym sezonie może nastąpić po opłaceniu różnicy opłaty transferowej pomiędzy klasą niższą a klasą wyższą.
  1. Zmiana przynależności klubowej zawodników do klubów IV ligi oraz niższych klas rozgrywkowych może nastąpić w okresie jednego z dwóch okresów transferowych (tzw. okien transferowych) przypadających każdego roku w terminach:
    1. od 1 lipca do 31 sierpnia;
    2. od 1 lutego do dnia rozpoczęcia rozgrywek w rundzie wiosennej w klasie rozgrywkowej w której występuje Klub pozyskujący.
  1. Zmiana przynależności klubowej zawodników do lat 16 może nastąpić w okresie jednego z dwóch okresów transferowych (tzw. okien transferowych) przypadających każdego roku w terminach:
    1. od 1 lipca do 30 września;
    2. od 1 lutego do dnia rozpoczęcia rozgrywek w rundzie wiosennej w klasie rozgrywkowej w której występuje Klub pozyskujący.
  1. Zawodnik w przedziale wiekowym od 7 do 9 roku życia może zmienić przynależność klubową za zgodą swoich opiekunów prawnych:
    1. w tzw. okienku zimowym – za zgodą klubu macierzystego,
    2. w tzw. okienku letnim – bez zgody klubu macierzystego a klub odstępujący nie może żądać ekwiwalentu za jego wyszkolenie, a także utrudniać zmiany barw klubowych.

9.       W czasie trwania całego sezonu rozgrywkowego – także poza „oknami transferowymi” zmiana przynależności klubowej może nastąpić w następujących sytuacjach (§ 44 ust.1 pkt. 1 i ust.1 pkt. 4 Uchwały Zarządu PZPN nr III/39 z dnia 14.07.2006 roku):

a)      oddelegowania do pełnienia kontraktowej służby wojskowej z uwzględnieniem postanowień ust. 3;

b)      rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej lub gimnazjum, z uwzględnieniem postanowień ust.4;

c)      gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika, o którym mowa w § 28 ust.3 Uchwały Zarządu PZPN nr III/39 z dnia 14.07.2006 roku;

d)      w razie rozwiązania umowy (kontraktu) z zawodnikiem za porozumieniem stron wskutek wycofania się I zespołu z rozgrywek piłkarskich na przykład w związku z likwidacją klubu lub sekcji piłki nożnej, zmianą zakresu działalności klubu lub ogłoszeniem upadłości klubu;

e)      prawomocnej decyzji lub decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu;

f)       ustalenia przez Izbę ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych lub właściwy organ spółki prowadzącej i zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy nieważności (nieistnienia) kontraktu między klubem a zawodnikiem;

g)      przewlekłej kontuzji przynajmniej dwóch bramkarzy, zgłoszonych do rozgrywek w danej klasie rozgrywkowej – w takim przypadku należy przedstawić właściwą dokumentację medyczną;

h)      zawodnicy, którzy do czasu zakończenia tzw. letniego okresu transferowego tj. do 31 sierpnia danego roku posiadali status zawodnika wolnego po wygaśnięciu bądź rozwiązaniu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, a następnie podpisali umowę (kontrakt) z innym klubem, mogą być uprawnieni do gry w tym klubie w czasie trwania sezonu rozgrywkowego, jednak nie później niż do 28 lutego roku następnego;

i)       zawodnicy, którzy do czasu zakończenia tzw. zimowego okresu transferowego tj. do 28 lutego danego roku posiadali status zawodnika wolnego po wygaśnięciu bądź rozwiązaniu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, a następnie podpisali umowę (kontrakt) z innym klubem, mogą być uprawnieni do gry w tym klubie w czasie trwania sezonu rozgrywkowego, jednak nie później niż do 31 marca danego roku;

j)       prawomocnej decyzji lub decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności Komisji ds. Rozgrywek Piłkarstwa Profesjonalnego o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu.

  1. W przypadku złożenia przez klub pozyskujący kompletu dokumentów w terminie przewidzianym w danym okresie transferowym, wówczas potwierdzenie i uprawnienie zawodnika do gry w klubie pozyskującym może nastąpić także po tym terminie.

§ 16

  1. Zawodnicy rozpoczynający grę winni być wpisani do sprawozdania na pierwszych miejscach. Pozostali wpisani zawodnicy są zawodnikami rezerwowymi. Do sprawozdania można wpisać tylko 7 zawodników rezerwowych (dotyczy seniorów i juniorów) a wpisanie zawodników rezerwowych do sprawozdania musi nastąpić przed rozpoczęciem zawodów. W meczach trampkarzy do sprawozdania można wpisać maksymalnie 9-ciu zawodników rezerwowych . W meczach młodzików do sprawozdania można wpisać maksymalnie 10-ciu zawodników. W meczach orlików do sprawozdania można wpisać maksymalnie 11-tu zawodników. W meczach żaków do sprawozdania można wpisać maksymalnie 11-tu zawodników i zawodniczek. Zawodnik lub zawodniczka nie wpisani do sprawozdania są zawodnikiem lub zawodniczką nieuprawnionymi do udziału w grze w danych zawodach.
  1. Po tym jak sprawozdanie zostało wypełnione, podpisane przez obie drużyny i zwrócone do sędziego i jeżeli zawody nie zostały jeszcze rozpoczęte, mają zastosowanie następujące instrukcje:
  2. a)      jeżeli jakikolwiek z pierwszych 11 zawodników nie jest zdolny do rozpoczęcia zawodów z jakiejkolwiek przyczyny, może być zastąpiony przez jednego z zawodników rezerwowych. Takie zastąpienie nie pomniejszy ilość zawodników rezerwowych. Zawodnik ten ma prawo być na ławce rezerwowych i wejść na boisko w późniejszej fazie gry. Podczas zawodów nadal można wymienić liczbę zawodników wynikającą z § 23 niniejszego regulaminu;

b)      jeżeli jakikolwiek z 7 zawodników rezerwowych nie może wyjść na boisko, nie może być zastąpiony, co oznacza, że ilość zawodników rezerwowych zostanie pomniejszona;

c)      przyczyny, to następny bramkarz nie wpisany uprzednio do sprawozdania może go zastąpić powpisaniu do sprawozdania z zawodów.

  1. Najmniejsza liczba zawodników (nie dotyczy młodzików, orlików, żaków) biorąca udział w grze w jednej drużynie może wynosić 7-dmiu.
  1. Jeżeli drużyna rozpoczynająca zawody z mniejszą ilością zawodników niż 11, jednak nie mniejszą niż 7 (nie dotyczy młodzików, orlików, żaków), to skład drużyny może być uzupełniony do 11 zawodników jedynie zawodnikami, którzy są wpisani do sprawozdania sędziowskiego. O uzupełnieniu podstawowego składu drużyny sędzia musi zostać powiadomiony przez jej kapitana bądź kierownika drużyny. Zawodnicy, którzy przybędą na stadion po rozpoczęciu gry, nie mogą być dopisani do protokołu z zawodów.
  1. Numery na koszulkach zawodników powinny być wykonane w kolorze kontrastującym z kolorem koszulki o wysokości minimum 20 cm tak, aby były widoczne z dalszej odległości.
  1. Kolor ubioru bramkarzy, a w szczególności koszulka, musi się wyraźnie odróżniać od siebie oraz od koszulek obydwu drużyn i sędziów.
  1. W przypadku występowania tych samych lub podobnych kolorów ubiorów zawodników obu drużyn, obowiązek zmiany ubiorów nakłada się na gospodarzy zawodów. Jeżeli kolor koszulek bramkarzy nie kontrastuje z kolorami koszulek zawodników obu drużyn oraz sędziów – zmiany koszulki musi dokonać bramkarz.
  1. Zawodnicy biorący udział w zawodach drużyn kategorii wiekowych senior, junior, trampkarz i młodzik obowiązkowo muszą posiadać ochraniacze na golenie, natomiast zawodnicy w kategorii orlik i żak wskazane jest posiadanie ochraniaczy na golenie.
  1. Zezwala się na jednoczesne rozgrzewanie się maksymalnie od 3-ch do 7-miu zawodników rezerwowych z każdej drużyny. Na spotkaniu przedmeczowym, sędzia dokładnie ustala gdzie powinni się rozgrzewać (za pierwszym sędzią asystentem lub za reklamami za bramką) i ilu zawodników rezerwowych może rozgrzewać się jednocześnie.

§ 17

  1. Przed rozpoczęciem każdych zawodów kierownicy drużyn zobowiązani są do dostarczenia sędziemu zawodów na 30 minut przed rozpoczęciem zawodów:
    • wypełnionego czytelnie drukowanymi literami sprawozdania z wpisanymi imiona i nazwiska zawodników oraz zawodników rezerwowych (bramkarze oznaczeni literami BR, kapitan – KPT i podkreślony a zawodnicy-młodzieżowcy oznaczeni literą M oraz dziewczęta oznaczone literą D). Kapitan i kierownik każdej drużyny czytelnie podpisują wypełnione w sprawozdaniu składy drużyn, poświadczając w ten sposób uprawnienia do udziału w zawodach zgłoszonych przez nich zawodników i zawodników rezerwowych. Do wzięcia udziału w zawodach uprawnieni są jedynie zawodnicy i zawodnicy rezerwowi wpisani do protokołu z zawodów, przed rozpoczęciem meczu;
    • aktualną licencję trenera – oryginał;
    • załącznika do sprawozdania z wykazem uprawnionych osób do przebywania na ławce rezerwowych , zgodnie z § 10 ust. 1 pkt i niniejszego Regulaminu;
  1. W wyjątkowych przypadkach w razie braku karty potwierdzenia do klubu za dowód stwierdzający tożsamość zawodnika uważa się: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną.
  1. Zawodnik uczestniczący w spotkaniach mistrzowskich lub pucharowych musi przedstawić na żądanie sędziego ważny dokument tożsamości lub inny ważny dokument z aktualną fotografią zgodnie z ust. 2.
  1. Brak dokumentu, o którym mowa w ust. 2 i 3 oraz brak aktualnego badania lekarskiego przed rozpoczęciem meczu powoduje, że zawodnik nie może być wpisany do składu drużyny, a kierownik lub trener drużyny własnym podpisem potwierdza posiadanie wyżej wymienionych dokumentów.
  1. Brak dokumentów umożliwiających ustalenie tożsamości zawodnika, brak aktualnego badania lekarskiego czyni, że zawodnik jest nieuprawniony do gry.
  1. Brak okazania dokumentu o którym mowa w ust. 3 w przerwie, bądź po meczu zobowiązuje sędziego do opisania spornej sytuacji w sprawozdaniu z zawodów wraz ze swoim stanowiskiem, a decyzję co do ewentualnej weryfikacji spotkania wiążące się również z brakiem jednoznacznej możliwości stwierdzenia tożsamości podejmuje Wydział Gier organu prowadzącego daną klasę rozgrywkową.
  1. Żądanie sprawdzenia tożsamości zawodników biorących udział w zawodach, przysługuje wyłącznie kapitanowi drużyny. Fakt sprawdzania tożsamości zawodników drużyny przeciwnej musi być bezwzględnie zgłoszony sędziemu głównemu zawodów przez kapitana drużyny przed zawodami, w czasie pierwszej lub drugiej połowy gry oraz dogrywki, najpóźniej przed ostatnim gwizdkiem kończącym zawody. Sprawdzanie tożsamości zawodników może dotyczyć wyłącznie tych zawodników, którzy w chwili zgłaszania żądania przebywają na płycie boiska. W przypadku zgłaszania żądania w przerwie między pierwszą a drugą połową meczu sprawdzanie może dotyczyć zawodników, którzy będą występować na boisku w drugiej połowie i zawodników rezerwowych, którzy wpisani do protokołu przebywają na ławce rezerwowych. Po zakończeniu zawodów sędzia niema prawa przyjąć protestu odnośnie tożsamości zawodników. Fakt żądania sprawdzenia tożsamości i jego przebieg sędzia zobowiązany jest opisać w sprawozdaniu z zawodów od razu w szatni i dać do podpisu kapitanom obu zespołów. Sędzia musi zająć jednoznaczne stanowisko co do tożsamości sprawdzanych zawodników.

8.       Sprawdzenia tożsamości może się odbywać przed zawodami, w przerwie zawodów lub po zakończeniu meczu, jeżeli protest w tej sprawie zgłoszony został sędziemu w trakcie drugiej połowy spotkania lub dogrywki, ale przed końcowym gwizdkiem. Sędzia zawodów obowiązany jest przyjąć zgłoszony przez kapitana protest i poinformować niezwłocznie (w najbliższej przerwie w grze, ale przed zakończeniem zawodów) kapitana drużyny przeciwnej, aby wskazani zawodnicy (również ci, którzy po powiadomieniu kapitana zostaną wykluczeni z gry lub wymienieni na zawodnika rezerwowego) stawili się do sprawdzenia tożsamości do szatni sędziowskiej. Sędzia sprawdza karty zgłoszeń oprotestowanych zawodników z ich wyglądem (w obecności kapitanów obu drużyn-dotyczy seniorów, w obecności kapitanów obu drużyn i trenera lub kierownika drużyny-dotyczy zespołów młodzieżowych) i tylko i wyłącznie w przypadku wątpliwości sędziego (a nie kapitana-dotyczy seniorów, kapitana, trenera lub kierownika drużyny-dotyczy zespołów młodzieżowych) co do tożsamości zawodnika, żąda dodatkowego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Na podstawie tych dokumentów i dodatkowych pytań musi zająć jednoznaczne stanowisko, czy jest to ten zawodnik czy nie. Swoje stanowisko w tej sprawie wpisuje do sprawozdania z zawodów.

9.       W przypadku, gdy zawodnik nie stawi się na kontrolę tożsamości (po uprzednim zgłoszeniu tego faktu kapitanowi jego drużyny), zawodnik zostaje uznany za nieuprawnionego do gry w tym meczu. Zawodnik, jego trener lub kierownik, kapitan zespołu i drużyna ponoszą konsekwencje dyscyplinarne takie same jak za wstawienie do gry zawodnika pod obcym nazwiskiem.

  1. Klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:
  1. jeżeli w jednym terminie gra o mistrzostwo lub puchar drużyna klasy wyższej, pozostali, nie biorący udziału zawodnicy tej drużyny mogą brać udział w zawodach klasy niższej;
  1. jeżeli drużyna klasy wyższej nie rozgrywa w danym terminie zawodów o mistrzostwo lub puchar, zawodnicy tej drużyny, którzy grali w poprzedniej kolejce mistrzostw więcej niż połowę meczu, nie mogą uczestniczyć w zawodach klasy niższej w tym terminie. Prawo do gry w drużynie klasy niższej przysługuje tym zawodnikom dopiero w następnej kolejce (terminie) mistrzostw, nie więcej jednak jak 3 zawodników;
  2. zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 spotkań w drużynie klasy wyższej;
  3. zawodnik może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu w tym samym terminie, jeżeli w pierwszym meczu grał nie więcej niż połowę czasu gry (przepis ten nie dotyczy bramkarzy).
  1. Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy bramkarzy).
  1. Zawodnik do lat 19 może w tym samym terminie uczestniczyć w 2 zawodach swego klubu w łącznym wymiarze czasu gry odpowiadającemu jednym zawodom w klasie rozgrywkowej, do której został zgłoszony zgodnie z kategorią wiekową, przy założeniu, że w pierwszym meczu wystąpił nie więcej niż połowę czasu gry. Postanowienia ust. 11 stosuje się odpowiednio.
  1. Postanowienia ust. 10 pkt. a – c nie dotyczą juniorów.
  1. Juniorzy mogą grać w zespole seniorów po ukończeniu 16 roku życia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wydział Gier ZPN może uprawnić do gry w zespole seniorów zawodnika – reprezentanta kraju po ukończeniu 15 roku życia w razie uzyskania zgody rodziców lub prawnych opiekunów oraz pozytywnej opinii Wydziału Szkolenia PZPN i przychodni sportowo – lekarskiej.

15.     Każda drużyna uczestnicząca w rozgrywkach musi być prowadzona przez trenera bądź instruktora posiadającego ważną dla danej klasy rozgrywkowej licencji trenerskiej. Trener, który nie posiada aktualnej licencji a jest wpisany do sprawozdania z zawodów, naraża klub na sankcje regulaminowe zawarte w Uchwale nr VII/190 z dnia 06 maja 2009 roku oraz w Uchwale nr XIV/340 z dnia 06 października 2009 roku Zarządu PZPN w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów III ligi oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, młodzieżowych i dziecięcych oraz Ustawie o sporcie.

Rozdział V
SĘDZIOWIE

§ 18

  1. Sędziów do prowadzenia zawodów IV ligi wyznacza Dolnośląskie Kolegium Sędziów, a dla klasy okręgowej i klas niższych, Kolegium Sędziów macierzystego ZPN.
  1. Sędziów do prowadzenia zawodów Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 i B1/B2 wyznacza Dolnośląskie Kolegium Sędziów, a dla klasy okręgowej i klas niższych oraz Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy C1/C2 i Dolnośląskiej Ligi Młodzików D1/D2 Kolegium Sędziów macierzystego ZPN. Rozgrywki Ligi Dolnośląskiej Trampkarzy C1/C2 i Ligi Dolnośląskiej Młodzików D1/D2 sędziuje po dwóch sędziów.
  1. Zawody Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 i B1/B2 oraz Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy C1/C2 i Dolnośląskiej Ligi Młodzików D1/D2 rozgrywane w formie dwu-meczu (jeden po drugim) prowadzi ta sama obsada sędziowska przy zachowaniu możliwości zmiany funkcji poszczególnych sędziów w drugim spotkaniu.
  1. Jeżeli wyznaczeni do prowadzenia zawodów sędziowie związkowi z jakichkolwiek powodów będą nieobecni, kapitan gospodarzy musi, co najmniej na 5 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia zawodów zawiadomić kapitana drużyny gości, prosząc go o przedstawienie kandydata do prowadzenia zawodów.
  1. Kapitanowie obu drużyn uzgadniają między sobą wybór jednego z kandydatów do prowadzenia zawodów. W przypadku, gdy jeden z kandydatów jest sędzią związkowym lub sędzia klubowy z uprawnieniami przysługuje Mu prawo prowadzenia zawodów. W innych przypadkach o wyborze sędziego decyduje losowanie w obecności kapitanów obydwu drużyn.
  1. Fakt wyboru sędziego musi być opisany w sprawozdaniu z zawodów i potwierdzony podpisami kapitanów drużyn przed rozpoczęciem zawodów. Za dostarczenie sprawozdania z tych zawodów odpowiedzialny jest klub-gospodarz zawodów. Sprawozdanie winno być dostarczone do właściwego ZPN w terminie 3 dni lub przesłane listem poleconym priorytetowym w czasie 48 godzin po zakończeniu zawodów. Drugi taki egzemplarz sprawozdania (kopia) musi otrzymać drużyna przeciwna. Nie dostarczenie sprawozdania z zawodów piłki nożnej w wyżej wymienionym terminie spowoduje nałożenie sankcji dyscyplinarnych.
  1. W przypadku sędziowania zawodów przez sędziego przygodnego nabiera on uprawnień sędziego zawodów. Wszelkie udzielone zawodnikom kary indywidualne w czasie trwania zawodów, a także po ich zakończeniu oraz wszelkie inne wydarzenia związane z zawodami sędzia ma obowiązek opisać w sprawozdaniu i dopilnować potwierdzenia przez kierowników obu drużyn.
  1. Jeżeli z wyznaczonej trójki sędziowskiej nie przybędzie sędzia zawodów, jego funkcję automatycznie przejmuje 1-szy sędzia-asystent.
  1. Prowadzenie zawodów mistrzowskich lub pucharowych z jednym sędzią-asystentem lub bez nich jest niedopuszczalne. W każdym przypadku braku jednego lub obu sędziów-asystentów związkowych , ich funkcję muszą pełnić sędziowie przygodni, uzgodnieni przez kapitanów drużyn.
  1. Po każdych zawodach sędzia zobowiązany jest do wypełnienia czytelnie sprawozdania oraz załącznika do sprawozdania ściśle do wymogów Kolegium Sędziów. Załącznik do sprawozdania powinien być wypełniony w 3 egzemplarzach przez kalkę, w którym wyszczególnione winny być udzielone kary indywidualne (żółte i czerwone kartki) jak również imię, nazwisko, data ważności i numer aktualnej licencji trenera. Jeżeli kary zostały udzielone w wypadku tzw. ”faulu taktycznego” lub „akcji ratunkowej” (czerwona kartka) to taka uwaga powinna być zamieszczona w załączniku. Za inne przewinienia wpisuje się tylko rodzaj udzielonej kary – kartki. Niezależnie od ww. ustaleń sędzia zobowiązany jest także do umieszczenia na odwrotnej stronie załącznika opisu zajść mających istotne znaczenie w dalszym postępowaniu odnośnie odbytego meczu, np. próbę wprowadzenia do gry zawodnika nieuprawnionego, rzucanie petard i świec, wtargnięcie publiczności na płytę boiska, zakłócenia ładu i porządku przed, w czasie i po meczu oraz opis czerwonej kartki udzielonym zawodnikom. Wszystko to musi być przedstawione kierownikom i w ich obecności wpisane do załącznika, który zobowiązani są podpisać. Jeden egzemplarz załącznika otrzymuje gospodarz zawodów, drugi egzemplarz – goście, a trzeci jest załączany do sprawozdania. W przypadku nie udzielenia kar indywidualnych, sędzia wpisuje w załączniku uwagę „Kar nie było”, co również podpisują kierownicy drużyn. Załącznik wypełnia się w obecności obserwatora – delegata. Wszystkie powyższe zajścia i kary muszą być także opisane w sprawozdaniu sędziowskim. Nakłada się również na sędziego obowiązek załączenia do sprawozdania kartek zmian zawodników oraz dokonać w sprawozdaniu i na załączniku adnotacji o kontuzjach.
  1. Skompletowane sprawozdanie wraz z załącznikami musi być przesłane do biura właściwego ZPN drogą elektroniczną za pomocą systemu Extranet (dotyczy zawodów III ligi, IV ligi, Ligi Dolnośląskiej Juniorów kat. A1/A2, B1/B2 oraz klas niższych klasy wrocławskiej a także rozgrywek o których mowa w § 6 ust. 12) w terminie 24h od rozegranych zawodów pod rygorem nałożenia kar finansowych lub listem poleconym priorytetowym (dotyczy pozostałych rozgrywek) w terminie 48 godzin od dnia zawodów pod rygorem nałożenia kar dyscyplinarnych.
  1. Do podstawowych obowiązków sędziów należy:
  1. przybycie na zawody co najmniej na 30 minut przed ich rozpoczęciem, sprawdzenie stanu przygotowania boiska i sprawdzenie dokumentów zawodników;
  2. odnotowanie w protokole zawodów wszelkich niedociągnięć i uchybień regulaminowych w zakresie organizacji zawodów oraz utrzymania porządku i bezpieczeństwa;
  3. odnotowanie w protokole zawodów o posiadanej przez szkoleniowca nr i datę ważności licencji;
  4. sporządzenie protokołu zawodów zgodnie z ich punktami i obowiązującymi wytycznymi;
  5. umożliwienie kierownikom (kapitanom) drużyn wnoszenia na odwrocie załącznika protestów i zastrzeżeń dotyczących tylko spraw określonych przepisami gry i niniejszego Regulaminu;
  6. informowanie kierowników (kapitanów) drużyn o ewentualnych uwagach i zastrzeżeniach wobec drużyn poprzez odnotowanie ich na odwrocie załącznika i żądanie złożenia podpisu;
  7. rozliczanie kosztów delegacji zgodnie z § 10 ust. 1 pkt p niniejszego Regulaminu.
  1. Niezależnie od sposobu wyznaczania sędziego (sędziów) zawody muszą być rozegrane jako mistrzowskie a jakakolwiek umowa kapitanów drużyn, że rozgrywka jest towarzyska – będzie nieważna.
  1. Każdy sędzia związkowy wyznaczony do prowadzenia zawodów zobowiązany jest poddać się przed lub po zakończeniu zawodów badaniu na obecność alkoholu we krwi tylko wówczas, gdy zarzut nietrzeźwości stawia mu kierownik drużyny lub obecny na zawodach oficjalny obserwator bądź delegat związkowy, po uprzednim wylegitymowaniu się. Zarzut musi być przedstawiony na piśmie wraz z danymi personalnymi i numerem dowodu tożsamości oraz podpisany przez stawiającego zarzut.

Badanie musi spełniać następujące warunki:

  1. przeprowadza je umundurowany i legitymujący się służbową legitymacją policjant, dysponujący odpowiednim do tego celu urządzeniem, który z odbytego badania sporządza protokół;
  2. w przypadku stwierdzenia u sędziego stanu nietrzeźwości, ma on prawo domagać się pobrania krwi w najbliższej placówce służby zdrowia, a stawiający zarzut musi to sędziemu zapewnić;
  3. stawianie sędziemu zarzutu nietrzeźwości bez spełnienia powyższych wymogów lub wykluczenie jego nietrzeźwości po przeprowadzonym badaniu musi być odnotowane w protokole zawodów, co powoduje automatycznie wszczęcie postępowania i orzeczenie kary dyscyplinarnej wobec stawiającego oszczerczy zarzut, co nie wyklucza wystąpienia na drogę sądową przez pomówionego sędziego. Odmowa sędziego poddania się badaniu przy spełnieniu wszystkich jego warunków traktowana jest jak pozytywny wynik badania.
  1. W przypadku braku chęci wyznaczania przygodnych sędziów asystentów kluby mogą wyrazić zapotrzebowanie na trójkę sędziów związkowych
  1. Kluby występujące w rozgrywkach w kategorii trampkarz i młodzik mogą złożyć pisemny wniosek o oddelegowanie sędziów na zawody (za wyjątkiem Ligi Dolnośląskiej Trampkarzy i Młodzików).
  1. Jeżeli sędzia dał sygnał zakończenia zawodów na skutek nie stawienia się w przepisowym czasie na boisku jednej z drużyn lub obydwu drużyn, a po tym fakcie stawiają się one w komplecie do rozegrania zawodów, to sędzia zobowiązany jest te zawody prowadzić. Fakt opóźnienia się drużyn lub drużyny sędzia powinien odnotować w sprawozdaniu z zawodów. Podejmując decyzję o prowadzeniu zawodów w opóźnionym czasie sędzia powinien uwzględnić porę dnia (czy zaistniałe opóźnienie pozwoli zakończyć zawody w normalnym czasie gry). Ponadto podejmując decyzję prowadzenia zawodów sędzia winien mieć na uwadze konieczność ewentualnego rozegrania w danym dniu na tym samym boisku innych zawodów przewidzianych terminarzem.

§ 19

  1. Do szatni sędziowskiej mogą wchodzić tylko na czas załatwiania niezbędnych formalności –kierownicy i kapitanowie drużyn oraz oficjalni obserwatorzy i delegaci związkowi.
  1. Sędzia zawodów przed meczem musi otrzymać lub dostać do wglądu następujące dokumenty:
    1. weryfikację boiska, na którym ma być rozegrany mecz. Jeśli weryfikacja jest nieważna, nie obejmuje danej klasy rozgrywkowej lub gospodarze jej nie przedstawią, sędziemu nie wolno prowadzić meczu;
    2. protokoły wypełnione przez oba zespoły, z czytelnymi podpisami kapitanów i kierowników pod składami swoich drużyn oraz z czytelnie wpisanymi do załącznika imionami i nazwiskami osób towarzyszących drużynie i siedzących na ławce rezerwowych;
    3. aktualną licencje trenerską obu drużyn.
  1. W przypadku poważnego zakłócenia porządku na obiekcie, sędzia musi natychmiast powiadomić właściwy ZPN, najpóźniej dnia następnego po zawodach.
  1. Sędziom przysługuje prawo odmowy prowadzenia zawodów, o ile gospodarz nie zapewni im oddzielnej, odpowiednio wyposażonej i zabezpieczonej szatni, z zachowaniem prawa do rozliczenia przez klub delegacji sędziowskich zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach zasadami, tj. jak za nie odbyte zawody ( zgodnie z § 10 ust. 1 pkt p niniejszego Regulaminu).
  1. Sędziowie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za kontuzje doznane przez zawodników, działaczy i widzów oraz inne wypadki zaistniałe na i w związku z meczem oraz za uszkodzenie cudzej własności dowolnego rodzaju i wszystkie inne straty poniesione przez osoby fizyczne i prawne.
Rozdział VI
DELEGACI i OBSERWATORZY

§ 20

  1. Obserwatorów na zawody IV ligi deleguje Kolegium Sędziów Dolnośląskiego ZPN i wyznacza na wszystkie mecze.
  1. Obserwatorów na zawody klasy okręgowej i klas niższych wyznacza Kolegium Sędziów właściwego ZPN na wybrane zawody.
  1. Na zawody Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1, A2 i B1, B2 oraz klas niższych w uzasadnionych sporadycznie przypadkach może być wyznaczony delegat lub obserwator.
  1. Obserwatorów na zawody Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1, A2 i B1, B2 deleguje Kolegium Sędziów Dolnośląskiego ZPN, a na zawody klas niższych – Kolegium Sędziów właściwego ZPN.
  1. Kluby mogą występować pisemnie do Kolegium Sędziów właściwego ZPN o dodatkowe obserwacje (także w meczach wyjazdowych) pod warunkiem, że zadeklarują rozliczenie delegacji obserwatora.
  1. Delegatów na wybrane mecze IV ligi wyznacza Przewodniczący Wydziału ds. Bezpieczeństwa Dolnośląskiego ZPN, a na wybrane mecze klas niższych deleguje Komisja Dyscyplinarna właściwego ZPN. Kluby mogą występować pisemnie o dodatkowe wyznaczenie delegata (także w meczach wyjazdowych) pod warunkiem, że zadeklarują rozliczenie delegacji.
  1. Koszty delegacji delegatów i obserwatorów na zawody pokrywa właściwy ZPN.
  1. Do obowiązków obserwatora należy ocena pracy sędziów oraz pełnienie obowiązków delegata, gdy nie jest on obecny na zawodach.
  1. Delegat sprawuje nadzór i kontrolę nad bezpieczeństwem i organizacją zawodów.
  1. Delegat legitymuje się wydanym przez właściwy ZPN dokumentem upoważniającym go do swobodnego poruszania się po terenie całego obiektu sportowego.
  1. Przed każdym meczem obserwator lub delegat związkowy mają obowiązek sprawdzenia wszystkich dokumentów zezwalających na przeprowadzenie zawodów na danym obiekcie.
  1. Wszystkie osoby funkcyjne uczestniczące w zawodach zobowiązane są do przestrzegania wydanych poleceń delegata lub obserwatora, bieżącego usuwania niedociągnięć w zakresie organizacji i bezpieczeństwa przebiegu zawodów.
  1. Gospodarz zawodów na polecenie delegata lub obserwatora zobowiązany jest do zorganizowania narady z udziałem przedstawicieli obu zespołów, służb porządkowych i sędziego.
  1. Gospodarz zawodów zobowiązany jest do dostarczenia delegatowi lub obserwatorowi po zawodach informacji o organizacji zawodów wg przekazanego wzoru przez organ prowadzący rozgrywki.
  1. Sprawozdanie delegata lub obserwatora musi być wysłane 24 godziny po zawodach pocztową przesyłką poleconą lub osobiście do właściwego ZPN.
  1. W przypadku poważnego zakłócenia porządku na obiekcie delegat lub obserwator musi natychmiast powiadomić właściwy ZPN, najpóźniej dnia następnego po zawodach.
Rozdział VII
ZASADY ROZGRYWEK

§ 21

  1. We wszystkich rozgrywkach mistrzowskich seniorów oraz Dolnośląskiej Ligi Juniorów kat. A1/A2 i B1/B2, klasy okręgowej juniorów kat. A1/A2 i B1/B2 a także Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy C1/C2 i Młodzików D1/D2 włącznie może brać udział tylko jedna drużyna tego samego klubu. Dopuszczalny jest udział dwu lub więcej drużyn tylko zespołów młodzieżowych tego samego klubu, o ile w tych klasach ZPN prowadzi rozgrywki w dwu lub więcej grupach.Możliwe jest posiadanie dwóch drużyn juniorów młodszych, trampkarzy, młodzików i orlików w tej samej klasie i grupie rozgrywkowej pod warunkiem uprawnienia zawodnika do gry na osobnych listach. Gra zawodnika uprawnionego do gry w zespole np. PARASOL I w drużynie PARASOL II będzie traktowana jako gra zawodnika nieuprawnionego z konsekwencjami wynikającymi z tego faktu.
  1. Kluby, których drużyna uczestniczy w rozgrywkach IV ligi, muszą posiadać i zgłosić do rozgrywek minimum 3 drużyny młodzieżowe, w klasie okręgowej – minimum 2 drużyny młodzieżowe, a w klasie „A” – jedną drużynę młodzieżową, która ma obowiązek gry przez cały sezon pod rygorem wycofania drużyny seniorów z rozgrywek. W przypadku zakwalifikowania się do ww. klas drużyn nie posiadających drużyny młodzieżowej, nie zostaną one dopuszczone do rozgrywek nowego sezonu. Trzykrotne nie przystąpienie do zawodów zespołu młodzieżowego spowoduje wycofanie go z rozgrywek, co pociągnie za sobą wycofanie z rozgrywek zespołu seniorów.
  1. W przypadku rozgrywek kategorii orlika (E1, E2)i żaka (F1, F2)wymagany jest udział w każdym z organizowanych przez macierzysty ZPN turniejów. Nie uczestniczenie przynajmniej w jednym z turniejów przez drużynę orlika (E1, E2) i żaka (F1, F2)zostaną wyciągnięte sankcje regulaminowe w stosunku do zespołu seniorów danego klubu w postaci automatycznego wycofania z rozgrywek danej klasy rozgrywkowej.
  1. Każda drużyna rozgrywa z pozostałymi dwa spotkania, u siebie jako gospodarz oraz u przeciwnika jako gość lub zgodnie z § 6 ust. 2 i 3 niniejszego Regulaminu.
  1. Koszty organizacji zawodów pokrywa gospodarz, natomiast koszt dojazdu na zawody goście.
  1. Rozgrywki Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 i B1/B2 oraz Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy C1/C2 i Dolnośląskiej Ligi Młodzików D1/D2 rozgrywane są w formie dwu-meczów – jeden po drugim.
  1. Pierwszy mecz rozgrywany jest przez drużyny juniorów A1/A2 oraz trampkarzy C1/C2, a drugi przez drużyny juniorów B1/B2 oraz młodzików D1/D2.
  1. Drugi mecz należy rozpocząć najpóźniej 30 minut po zakończeniu pierwszego.
  1.  Podobnie należy postępować w pozostałych klasach rozgrywkowych.

§ 22

Rozegrane zawody punktuje się następująco:

  • za zwycięstwo przyznaje się drużynie  -           3 punkty
  • za remis obie drużyny otrzymują         -           po 1 punkcie
  • za przegraną drużyna otrzymuje          -           0 punktów

§ 23

  1. Drużyny biorące udział w zawodach IV ligi mogą wymieniać w czasie trwania zawodów 4 zawodników spośród 7 wpisanych do sprawozdania.
  1. Drużyny biorące udział w zawodach klasy okręgowej i klas niższych seniorów mają prawo dokonać 6-ciu zmian.
  1. Drużyny biorące udział w zawodach:
    1. juniorów A1, A2 - zespół występuje w składzie 11-stoosobowym i mogą wymieniać w czasie zawodów 6 zawodników spośród maksymalnie 7 wpisanych do sprawozdania;
    2. juniorów B1, B2 - zespół występuje w składzie 11-stoosobowym i mogą wymieniać w czasie zawodów 6 zawodników i zawodniczek spośród maksymalnie 7 wpisanych do sprawozdania;
    3. trampkarzy C1, C2 - zespół występuje w składzie 11-stoosobowym i mogą wymieniać w czasie zawodów 8 zawodników spośród maksymalnie 9 zawodników i zawodniczek wpisanych do sprawozdania;
    4. młodzików D1,D2 - zespół występuje w składzie 9 zawodników (8 zawodników w polu + bramkarz). W czasie spotkania ilość zmian dowolna – zmiany powrotne w przerwie w grze z pośród rezerwowych zawodników i zawodniczek wpisanych do sprawozdania;
    5. orlików E1, E2 - zespół występuje w składzie 7 – osobowym. Ilość dopuszczalnych zmian dowolna z prawem powrotu do gry z pośród 11 zawodników rezerwowych wpisanych do sprawozdania;
    6. żaków F1, F2- zespół występuje w składzie 6-cio osobowym i dalej jak w pkt. e;
    7. w przypadku braku oddzielnych rozgrywek dla dziewcząt w dane kategorii wiekowej dopuszcza się nieograniczoną liczbę zawodniczek w drużynie chłopięcej.
  1. Zmiana zawodnika musi być poprzedzona wpisaniem jego numeru zgodnego z protokołem zawodów , czasu zmiany (minuty gry) do kartki zmian oraz zgłoszenia tej zmiany sędziemu asystentowi .
  1. Zawodnik, który w wyniku wymiany opuścił boisko, nie ma prawa powrotu do gry (nie dotyczy młodzików, orlików i żaków).
  1. Drużyny trampkarzy, młodzików, orlików i żaków występują w obuwiu o spodach miękkich (tzw. „lanki”).
  1. W kategoriach orlik i żak, nie obowiązuje przepis o spalonym.
  1. W kategoriach orlik i żak, jeżeli z rzutu od bramki, piłka zagrana przez wykonawcę bezpośrednio przekroczy linę środkową, przyznaje się rzut wolny pośredni drużynie przeciwnej.
  1. W kategoriach orlik i żak, nie uznaje się bramki zdobytej bezpośrednio z rzutu od bramki oraz z wznowienia gry ze środka boiska.
  1. Dopuszcza się do gry zespoły złożone z zawodniczek lub mieszane w zawodach piłki nożnej wymienionych w § 23 ust. b, c, d, e i f.

§ 24

  1. Zawody rozgrywane są w terminach wyznaczonych przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub właściwego ZPN i podawane są do wiadomości zainteresowanym w przesłanym terminarzu.
  1. Termin sobotni traktuje się na równi z niedzielnym (dotyczy IV ligi i klasy Okręgowej seniorów). W przypadku klasy Okręgowej Seniorów termin sobotni można wyznaczyć nie wcześniej niż godz. 15.00 do dnia 25.10.2013 roku (zmiana czasu), a po tym terminie tylko za zgodą przeciwnika. W rundzie wiosennej termin sobotni od godz. 15.00 można wyznaczyć od dnia 24.03.2014 roku a przed tym terminem tylko za zgodą przeciwnika. W obu przypadkach gospodarz zobowiązany jest zachować warunki zawiadomienia o terminie i o godzinie rozpoczęcia zawodów, co najmniej 14 dni (decyduje data nadania) przed zawodami:
  • przeciwnika,
  • Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub właściwego ZPN,
  • Kolegium Sędziów właściwego ZPN

W przypadku drużyn o których mowa w § 6 ust. 10, 11 i 12 zmiana terminu rozegrana zawodów musi być dokonana w systemie Extranet. W przypadku pozostałych klubów każda z wymienionych stron musi otrzymać jedną kopie pisma powiadamiającego za potwierdzeniem odbioru.

  1. 1).   Zawody piłki nożnej o mistrzostwo kl. Okręgowej Seniorów prowadzonych przez OZPN w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu oraz strefy wrocławskiej, dwie ostatnie kolejki cyklu rozgrywkowym muszą być rozgrywane w jednym i tym samym terminie (dzień, godzina), wyznaczone przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN we Wrocławiu w porozumieniu z Komisjami ds. Rozgrywek OZPN-ów i nie mogą być zmienione.

2).   Nie mogą być zmienione daty i godziny rozpoczęcia zawodów dwóch ostatnich kolejek cyklu rozgrywek mistrzowskich – w wyjątkowych sytuacjach gdy dane zawody nie mają wpływu na układ tabeli, gospodarz zawodów po uzyskaniu zgody przeciwnika zawiadamia związek o dokładnych terminie zawodów na co musi uzyskać zgodę Komisji ds. Rozgrywek Dol. ZPN lub odpowiedniego OZPN.

  1. Terminy zawodów mogą być zmienione na wniosek jednego z klubów, wniesioną do Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego ZPN. Klub zwracający się o zmianę terminu, zobowiązany jest wskazać przyczynę, zaproponować nowy termin i godzinę rozegrania zawodów oraz uzyskać zgodę przeciwnika (na piśmie). Wystąpienia o zmianę terminu bez zgody przeciwnika – nie będą rozpatrywane.
  1. Jeżeli w terminarzu nie wyznaczono czasu rozpoczęcia gry lub klub posiada kilka boisk zweryfikowanych do rozgrywek, gospodarz zawodów jest zobowiązany w systemie Extranet uzupełnić ww. informacje (dot. klubów wymienionych w § 6 ust. 10,11 oraz 12)zawiadomić listem poleconym za potwierdzeniem odbioru przeciwnika, faksem (konieczne zachowanie wydruku potwierdzającego nadanie i prawidłowy odbiór dokumentów) lub drogą elektroniczną (dotyczy klubów IV ligi i niższych klas strefy wrocławskiej oraz korzystania z oficjalnych skrzynek e-mailowych z rozszerzeniem „@dolnoslaskizpn.pl”, zaś w przypadku OZPN Jelenia Góra, OZPN Legnica i OZPN Wałbrzych właściwych dla nich adresów e-mail), Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub Komisję ds. Rozgrywek i Kolegium Sędziów macierzystego ZPN o miejscu i godzinie rozpoczęcia zawodów. Przy zawiadamianiu należy zachować 14-dniowy termin licząc od daty odbioru pisma przez adresata (dotyczy pozostałych klubów).

6.       W przypadku zmiany terminu zawodów lub ich miejsca w czasie krótszym niż 14 dni, klub musi:

a)       uzyskać akceptację drużyny przeciwnej w systemie Extranet(dotyczy klubów wymienionych w § 6 ust. 10,11 oraz 12) lub uzyskać zgodę na piśmie od drużyny przeciwnej podpisana przez upoważnionych działaczy klubu i opieczętowane pieczęcią, wysłane listem poleconym za potwierdzeniem odbioru przeciwnika, faksem lub drogą elektroniczną dotyczy pozostałych klubów;

b)      dokonanie wpłaty w wysokości 100 PLN (dotyczy seniorów) lub 50 PLN (dotyczy zespołów młodzieżowych)na konto macierzystego ZPN najpóźniej przed zawodami i przesłanie potwierdzenia wpłaty do Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u;

c)      uzyskać akceptację w systemie Extranet (dotyczy klubów wymienionych w § 6 ust. 10,11 oraz 12) Komisji ds. Rozgrywek Dol. ZPN lub uzyskać zgodę na piśmie Wydziału Gier macierzystego OZPN;

7.       W przypadku niemożności doręczenia zawiadomienia pisemnego na adres klubu, który wynika ze zgłoszenia, doręczenie uznaje się za skuteczne w dacie dokonania adnotacji doręczyciela o przyczynach braku doręczenia.

§ 25

Klub ponosi pełną odpowiedzialność za stawienie się drużyny w oznaczonym czasie i miejscu na zawody wyznaczone terminarzem lub zgodnie z zawiadomieniem gospodarza zawodów.

§ 26

  1. Powołanie więcej niż 3zawodników do reprezentacji Polski, Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego ZPN może być powodem do przełożenia zawodów na inny termin na wniosek zainteresowanego klubu z zachowaniem 14-dniowego wyprzedzenia terminu meczu określonego terminarzem.
  1. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach zawody mistrzowskie mogą być przełożone na inny termin z urzędu przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u.
  1. W wyjątkowych sytuacjach, wynikających z decyzji organu administracyjnego, sądowego lub związkowego właściwa Komisja ds. Rozgrywek odpowiednio PZPN lub ZPN lub macierzystego OZPN-u może podjąć  decyzję o zmianie terminu zawodów piłkarskich lub uznaniu ich za nie odbyte bez przyznawania punktów.
  1. W przypadku wystąpienia o zmianę terminu za zgodą przeciwnika, zainteresowany klub powinien zaproponować inny, uzgodniony formalnie z przeciwnikiem termin spotkania.
  1. Nowy termin nie może być późniejszy niż 14-dniowy po terminie wyznaczonym terminarzem i nie może być późniejszy niż termin dwóch ostatnich kolejek, w których wszystkie drużyny będą miały ten sam termin i czas rozgrywania zawodów.
  1. Gospodarze zawodów zobowiązani są do wyznaczenia godziny rozpoczęcia meczu, nie wcześniej niż godzina 10.00 i nie później niż godz. 18.00 (należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne i godzinę zachodu słońca w danym terminie), która umożliwi drużynie gości wyjazd i powrót do miejsca siedziby klubu w dniu rozgrywania zawodów. W dni robocze godz. zawodów wyznacza Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u lub po uzgodnieniu i wyrażeniu zgody przez przeciwnika na piśmie.

§ 27

Zawody, które nie zostały rozegrane lub zawody przerwane przez sędziego przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończone z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora zawodów obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców – wówczas należy postępować zgodnie z § 7 ust. I Uchwały nr IX/140 z dnia 03 i 07 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

§ 28

1.       Czas trwania zawodów, w IV lidze i klasach niższych wynosi 2 x 45 minut z ok. 15-minut. przerwą.

2.       Czas trwania zawodów w poszczególnych klasach wynosi:

  1. w juniorach A1, A2 (LDJ, OJ i TJ)                     - 2 x 45 minut z 15 minutową przerwą,
  2. w juniorach B1, B2 (LDJM, OJM i TJM)             - 2 x 40 minut z 15 minutową przerwą,
  3. w trampkarzach C1, C2                                  - 2 x 35 minut z 10 minutową przerwą,
  4. w młodzikach D1, D2                                      - 2 x 30 minut z 10 minutową przerwą,
  5. w orlikach E1, E2 i żakach F1, F2         - w systemie turniejowym w zależności od ilości drużyn od 2 x 7,5 minut do 2 x 20 minut z 5-minutową przerwą (jeden mecz), w przypadku turnieju grupowego czas gry jest zależny od ilości meczów w jednym dniu.

3.       Zawodnikom przysługuje prawo do przerwy przed dogrywką. Czas trwania przerwy przed dogrywką trwa 5 minut. W czasie tej przerwy zawodnicy muszą pozostać na polu gry.

Rozdział VIII
AWANS - SPADEK I WERYFIKACJA

§ 29

1.       W przypadku, gdy klub zajmie miejsce premiowane awansem a nie spełnia warunków licencyjnych dla klasy wyższej w terminie do dnia 30.06.2014 roku, pozostaje w danej klasie rozgrywkowej, nie uzyskuje awansu do klasy wyższej.

2.       W takim przypadku prawo awansu uzyskuje następna drużyna z największą ilością zdobytych punktów (to jest 2, 3, itd.), która spełnia warunki licencyjne do klasy wyższej do dnia 30.06.2014 roku.

§ 30

  1. W rozgrywkach IV ligi bierze udział 16 drużyn mających swe siedziby i rozgrywające zawody na terenie województwa dolnośląskiego.
  1. W rozgrywkach IV ligi awans do III ligi uzyska drużyna, która zajmie 1 i 2 miejsce po sezonie rozgrywkowym 2013/2014.
  1. Drużyny, które zajmą miejsca 13,14,15 i 16 spadają do odpowiednich klas okręgowych.

4.       Do rozgrywek IV ligi awansuje automatycznie 4 mistrzów klas okręgowych wchodzących w skład Dolnośląskiego ZPN oraz wyłącznie 2(dwie) drużyny z drugiego miejsca z najwyższą średnią punktową uzyskaną na końcu cyklu rozgrywkowego. Średnia punktowa będzie obliczona z ilości punktów w stosunku do ilości rozegranych zawodów.

5.       W przypadku spadku z III ligi (bądź wycofania się zespołu z II ligi i zdegradowanego), nie przystąpienie do rozgrywek lub nie otrzymania licencji odpowiednio 1-ej lub 2-ch drużyn to przy jednej spadającej awansuje drużyna z drugiego miejsca z najwyższą średnią punktową klas okręgowych, a przy dwóch spadających nie awansuje żadna drużyna z drugiego miejsca klas okręgowych.

6.       W przypadku konieczności uzupełnienia IV ligi do ilości 16-tu drużyn, awans uzyskują drużyny z drugich miejsc z klas okręgowych z najwyższą średnią punktową obliczaną jak w § 30 pkt 4.

7.       Drużyny uczestniczące w rozgrywkach o mistrzostwo Dolnośląskiej Ligi Juniorów kat. A1/A2, B1/B2, Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy kat. C1/C2 oraz Młodzików kat. D1/D2 tworzą oddzielne grupy rozgrywkowe.

  1. W rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 i B1/B2 bierze udział po 16 drużyn w każdej klasie, mających swe siedziby i rozgrywające zawody na terenie województwa dolnośląskiego.
  1. Do rozgrywek o mistrzostwo Ligi Dolnośląskiej Juniorów kat. A1/A2 (Starsi) mają prawo gry drużyny klubów występujących w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, po ich zgłoszeniu przez zainteresowane kluby.
  1. W przypadku, gdy żadna z drużyn nie wyrazi zgody na uczestnictwo w rozgrywkach o mistrzostwo Ligi Dolnośląskiej Juniorów kat. A1/A2 (Starsi) zgodnie z postanowieniem § 30ust.9 utrzymuje się drużyna, która zajmie najwyższe miejsce na końcu sezonu rozgrywkowego z pośród spadkowiczów.
  1. W rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 drużyna, która na koniec sezonu rozgrywkowego 2013/2014 roku zajmie 1 miejsce, awansuje do rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2014/2015.
  1. Drużyny, które w rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 zajmą miejsca 11, 12, 13 i 14 automatycznie spadają do klas okręgowych juniorów A1/A2 w swoich okręgach. W ich miejsce awansują mistrzowie 4 klas okręgowych juniorów A1/A2 wchodzących w skład Dolnośląskiego ZPN.
  1. W rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Juniorów B1/B2 drużyny, które po zakończonej rundzie jesiennej w sezonie rozgrywkowym 2013/2014 roku zajmą 1 i 2 miejsce, awansują do wiosennych rozgrywek makroregionalnych a pozostałe zespoły rozgrywają w rundzie wiosennej rozgrywki ligowe o puchar Prezesa Dolnośląskiego ZPN we Wrocławiu.
  1. Drużyny, które w rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Juniorów B1/B2 zajmą miejsca 11, 12, 13 i 14 automatycznie spadają do klasy niższej macierzystego ZPN. W ich miejsce awansują mistrzowie macierzystych ZPN i strefy wrocławskiej.
  1. Mistrzem Dolnośląskiego ZPN we Wrocławiu Ligi Dolnośląskiej Juniorów kat. A1/A2 i B1/B2 zostaje najwyżej sklasyfikowany zespół w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów.
  1. W przypadku rezygnacji z awansu mistrza klasy okręgowej juniorów A1/A2, prawo awansu do Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 przechodzi na następną drużynę w tabeli odpowiedniej klasy okręgowej juniorów A1/A2.
  1. W Dolnośląskiej Lidze Trampkarzy C1/C2 oraz Dolnośląskiej Lidze Młodzików D1/D2 biorą udział mistrzowie macierzystych ZPN oraz zespoły, które uzyskają pozytywną weryfikację Wydziału Szkolenia Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Weryfikacja zespołów występujących w Ligach Dolnośląskich Trampkarzy i Młodzików, będzie odbywała się po każdej rundzie rozgrywek.
  1. W rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Trampkarzy C1/C2 oraz Dolnośląskiej Ligi Młodzików D1/D2 drużyny, które na koniec sezonu zajmą 1-sze miejsca zdobędą tytuł Mistrza Dolnego Śląska w kategorii odpowiednio: Trampkarz i Młodzik.
  1. Po rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 zostaje utworzona grupa A składająca się z zespołów zajmujące najwyższe miejsca oraz grupa B, składająca się z zespołów zajmujące najniższe miejsca wtabeli, zgodnie z decyzją Wydziału Szkolenia Dolnośląskiego ZPN. Zawody w drugiej rundzie (wiosennej) będą odbywać się systemem mecz i rewanż.
  1. Kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy uzyskaniu pozytywnej opinii Wydziału Szkolenia Dolnośląskiego ZPN we Wrocławiu:
    1. zabezpieczenie finansowe do udziału w rozgrywkach na szczeblu rozgrywek Dolnośląskiego ZPN;

b)      zatrudnienie szkoleniowców z aktualnymi licencjami;

  1. posiadanie bazy szkoleniowej;
  2. zachowanie ciągłości szkolenia we wszystkich grupach wiekowych.

§ 31

  1. Drużyny klas okręgowych i klas niższych w sezonie 2013/2014 będą rozgrywały mecze mistrzowskie w niżej wymienionych składach:
  1. klasa okręgowa                      - 1 grupa, 16 drużyn;
  2. klasa „A”                    - 4 grupy, po 14 drużyn (dotyczy strefy wrocławskiej);
  3. klasa „A”                    - 3 grupy, po 14 lub 16 drużyn ( w pozostałych okręgach);
  4. klasa „B                     - ilość grup określi macierzysty ZPN;
  5. klasa „B” strefa wrocławska - maksymalnie 12 grup w zależności od ilości zgłoszonych drużyn , w grupie do 16 drużyn.
  1. W przypadku rezygnacji z awansu mistrza klasy okręgowej seniorów, prawo awansu do IV ligi przechodzi na kolejne następną drużynę w tabeli odpowiedniej klasy rozgrywkowej.
  1. Awans z klasy „A” do klasy okręgowej seniorów uzyskują mistrzowie poszczególnych grup a w przypadku ich rezygnacji prawo awansu przechodzi na następną drużynę z danej grupy.
  1. Awans z klasy „B” do klasy „A” uzyskają mistrzowie poszczególnych grup a przypadku ich rezygnacji prawo awans przechodzi na następną drużynę z danej grupy.
  1. Awans do klas „B” uzyskują mistrzowie klas „C”, prowadzonych przez Powiatowe Zrzeszenia LZS mające podpisane stosowne umowy z Dolnośląskim ZPN we Wrocławiu.
  1. W przypadku potrzeby uzupełnienia klasy okręgowej do ilości 16 zespołów drużynami z klasy „A” oraz potrzeby uzupełnienia do ilości 14 lub 16 drużyn w poszczególnych grupach klasy „A” drużynami z klas „B”, awans uzyskują drużyny z drugich miejsc z poszczególnych grup klasy „A” lub „B” z najwyższą średnią punktową uzyskaną na końcu cyklu rozgrywkowego. Średnia punktowa będzie obliczona z ilości zdobytych punktów w stosunku do ilości rozegranych meczów.
  1. W rozgrywkach klasy okręgowej juniorów A1/A2 w sezonie 2013/2014 bierze udział 14 lub 16 drużyn w jednej grupie.
  1.  W pozostałych klasach rozgrywkowych w sezonie 2013/2014 bierze udział maksymalnie po 14 zespołów w grupach, w zależności od ilości drużyn zgłoszonych do rozgrywek w danej klasie (w zakresie ustalonym przez właściwy ZPN).
  1. Mistrzowie klas okręgowych juniorów A1/A2 uzyskują awans do Ligi Dolnośląskiej Juniorów a w przypadku ich rezygnacji prawo awansu przechodzi na następną drużynę w tabeli odpowiedniej klasy rozgrywkowej.
  1. Mistrzowie klas terenowych juniorów A1/A2 poszczególnych grup uzyskują awans do klasy okręgowej juniorów A1/A2 a w przypadku ich rezygnacji prawo awansu przechodzi na następną drużynę z danej grupy.
  1. Drużyny, które zajmą pierwsze miejsca w klasie orlików E1/E2 i żaków F1, F2 w swoich grupach, rozegrają mecze barażowe o tytuł mistrza macierzystego ZPN.
  1. W przypadku potrzeby uzupełnienia do ilości 14 lub 16 drużyn w klasie okręgowej juniorów A1/A2 drużynami z klas terenowych juniorów A1/A2, zostanie sporządzona „mini tabela” z drużyn, które zajęły najwyższe miejsca w tabelach poszczególnych grup klasy terenowy junior A1/A2 z najwyższą średnią punktową uzyskaną na końcu cyklu rozgrywkowego. Średnia punktowa będzie obliczona z ilości zdobytych punktów w stosunku do ilości rozegranych meczów.
  1. W przypadku braku możliwości wyłonienia drużyn awansujących ze średnią punktową, rozegrane zostaną mecze barażowe.

14.     Mecze barażowe rozgrywane są według następujących zasad:

a)      w przypadku barażu mecz i rewanż o zwycięstwie decyduje większa ilość zdobytych punktów ,korzystniejsza różnica bramek przy zasadzie, że bramki zdobyte na wyjeździe liczą się podwójnie, a gdy to nie rozstrzygnie, należy zarządzić dogrywkę 2 x 15 minut i serię rzutów karnych do wyłonienia zwycięzcy;

b)      przypadku barażu na neutralnym terenie, gdy wynik jest nierozstrzygnięty, sędzia zarządza dogrywkę 2 x 15 minut a następnie serię rzutów karnych do wyłonienia zwycięzcy.

§ 32

  1. Drużyny, które zajmą w klasie okręgowej strefy wrocławskiej miejsca 13,14,15 i 16 spadają do odpowiednich klas „A”, w pozostałych okręgach spadki do odpowiednich klas „A” określą macierzyste ZPN.
  1. Drużyny, które zajmą w klasie „A” strefy wrocławskiej miejsca 12, 13 i 14 spadają do odpowiednich klas „B”, w pozostałych okręgach spadki do odpowiednich klas „B” określą macierzyste ZPN.
  1. Ilość dodatkowo spadających zespołów z klasy okręgowej i z klas niższych uzależniona jest ilością drużyn macierzystego ZPN opuszczających IV ligę oraz wycofanych z III ligi w trakcie sezonu 2013/2014.
  1. Poszczególne klasy (O, A) dodatkowo opuści tyle drużyn, aby po spadku z IV ligi i przyjęciu drużyn wycofanych z III ligi oraz zapewnieniu awansu dla mistrzów klas „O”, „A”, „B”, „C” poszczególne grupy rozgrywkowe zawierały odpowiednią liczbę drużyn, i tak:
  1. klasę okręgową opuści tyle drużyn, aby po awansie mistrzów grup klasy „A” i przyjęciu zdegradowanych z IV ligi zespołów macierzystego ZPN było 16 drużyn. Ilość drużyn dopuszczających klasę okręgową może być powiększona o zespoły III ligi, które wycofały się przed lub w trakcie sezonu;
  2. klasę „A” opuści tyle drużyn z każdej grupy, aby po awansie mistrzów grup klasy „B”i przyjęciu zespołów zdegradowanych z klasy okręgowej w trzech lub czterech grupach było po 14 lub 16 drużyn. Ilość zespołów, które opuszczą klasę „A” może być powiększona o zespoły IV ligi macierzystego ZPN, które wycofały się przed rozpoczęciem rozgrywek lub w trakcie sezonu.
  1. W przypadku, gdy macierzysty ZPN nie prowadzi rozgrywek mistrzowskich klasy „C”, drużyny klasy „B”, które wycofają się z rozgrywek lub zostaną z nich wykluczone przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub Wydział Gier, będą pozbawione prawa uczestniczenia w rozgrywkach w następnym sezonie.
  1. Drużyny, które zajmą ostatnie miejsce w klasie „B” okręgu wrocławskiego spadają do klasy „C” prowadzone przez Powiatowe Zrzeszenie LZS, które mają podpisane stosowne umowy z Dolnośląskim ZPN we Wrocławiu.
  1. Klasę okręgową juniorów A1/A2 opuści tyle drużyn, aby po ewentualnym spadku drużyny macierzystego ZPN z Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 i awansie z klasy terenowej juniorów A1/A2, ilość drużyn była zgodna z zapisem § 31 pkt. 7.
  1. Z klasy okręgowej juniorów B1/B2 spadną drużyny, które zajmą końcowe miejsca w tabeli, jeżeli zespoły, które zdobędą pierwsze miejsca w klasach terenowych juniorów B1/B2 zgłoszą je do tych rozgrywek – klasa ta ma rozgrywać zawody w jednej grupie, maksymalnie 14 zespołów lub w dwóch grupach, maksymalnie po 12 zespołów. Ilość zespołów spadających z tej klasy może być powiększona o drużyny spadające z Dolnośląskiej Ligi Juniorów B1/B2.
  1. Drużyny biorące udział w mistrzostwach klasy terenowej juniorów A1/A2 i B1/B2 nie są degradowane – ilość grup zależna od zgłoszeń, maksymalna ilość drużyn w grupie – 14, podział grup terytorialny.

§ 33

  1. Kolejność zespołów w tabeli ustala się według ilości zdobytych punktów.
  1. W przypadku uzyskanej równej ilości przez dwie lub więcej drużyn o kolejności miejsc decydują:
  1. Przy dwóch zespołach:
    1. ilość zdobytych punktów w meczach między tymi zespołami;
    2. przy równej ilości zdobytych punktów – korzystniejsza różnica między zdobytymia utraconymi bramkami w meczach między tymi zespołami;
    3. przy dalszej równości – korzystniejsza różnica między zdobytymi a utraconymi bramkami w meczach między tymi zespołami lecz obliczana wg reguł UEFA, że bramki zdobyte na wyjeździe liczy się podwójnie;
    4. przy dalszej równości – korzystniejsza różnica między zdobytymi a utraconymi bramkami w meczach ze wszystkimi zespołami;
    5. przy dalszej równości – większa ilość bramek zdobytych w meczach ze wszystkimi zespołami;
    6. w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej ilości punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli, a także zespoły, których kolejność decydujące o spadku, stosuje się wyłącznie zasady określone w pkt.: a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną o kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym boisku wyznaczonym przez właściwy ZPN.
  1. Przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą (tzw.”  mini tabela”) spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi w ust. A w pkt.: a, b, c, d oraz e.

§ 34

  1. Drużyna klubu, która po zakończeniu rozgrywek zrezygnuje z występowania w rozgrywkach nowego sezonu zostaje automatycznie zdegradowana o dwie klasy niżej, a klasa zostanie uzupełniona przez spadkowicza tej klasy zajmującego najwyższą pozycję na koniec poprzedniego sezonu. Nie dotyczy zespołów, które uzyskały awans i zrezygnowały z niego.
  1. Drużyna klubu, która przed rozpoczęciem rozgrywek lub w czasie trwania rozgrywek mistrzowskich danej klasy zrezygnuje z dalszego uczestnictwa, zostanie przesunięta dwie klasy rozgrywkowe niżej wraz z konsekwencjami kary pieniężnej od następnego sezonu rozgrywkowego.
  1. Drużyna klubu, która w trakcie rozgrywek nie rozegra trzech wyznaczonych spotkań z własnej winy, zostaje automatycznie i niezależnie od sankcji finansowych przesunięta niżej o dwie klasy rozgrywkowe bez względu na ilość zdobytych punktów.
  1. Weryfikacja spotkań tych drużyn przeprowadza się następująco:
  1. w przypadku rozegrania mniej niż 50% spotkań należy anulować wyniki dotychczasowych meczów;
  2. w przypadku rozegrania 50% lub więcej spotkań zalicza się do punktacji wyniki uzyskane na boisku, natomiast w pozostałych przyznaje walkowery dla przeciwnika.

§ 35

  1. Weryfikacji zawodów dokonuje Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub Komisja ds. Rozgrywek macierzystego OZPN-u po zawodach na swoim pierwszym posiedzeniu, a uprawomocnia się ona w terminie 14 dni od daty jej dokonania.
  1. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku udziału w zawodach zawodnika nieuprawnionego na podstawie przedłożonych przez klub niewiarygodnych dokumentów, co spowoduje weryfikację wszystkich zawodów z udziałem tego zawodnika jako walkowery na korzyść drużyny przeciwnej.
  1. Bieżące wyniki zweryfikowanych zawodów oraz aktualna tabela podawana jest do wiadomości w prasie, jak również w biurze macierzystego ZPN. Każdorazowo po zakończeniu rundy jesiennej jak i całego cyklu rozgrywek kluby otrzymują zweryfikowane tabele ostateczne w formie komunikatu, drogą korespondencyjną.

§ 36

  1. Zawody zostaną zweryfikowane jako przegrane 3:0 walkowerem na niekorzyść:
  1. drużyny zawieszonej w prawach członkowskich lub w prawach uczestnictwa w rozgrywkach i zawodach;
  2. drużyny, która z własnej winy nie staje do zawodów lub spóźnia się na zawody więcej niż 15 minut;
  3. drużyny, która nie przygotowała boiska do gry, stosownie do przepisów gry i postanowień § 8 niniejszego Regulaminu;
  4. drużyny-gospodarza, jeżeli nie dostarczy do gry przepisowej piłki lub w razie uszkodzenia(zaginięcia) nie zastąpi jej w ciągu 10 minut inną przepisową piłką;
  5. drużyny gospodarza w przypadku, gdy na pole gry i strefę bezpieczeństwa wtargnie publiczność i nie zostanie usunięta w ciągu 5 minut lub w razie powtórnego jej wtargnięcia;
  6. drużyny, która nie zgodzi się na prowadzenie zawodów przez sędziego wyznaczonego zgodnie z § 18 niniejszego Regulaminu;
  7. drużyny, która nie przedstawi sędziemu zawodów wymaganych dokumentów w tym aktualnych badań lekarskich zgodnie z § 12 ust. 15 Regulaminu Rozgrywek;
  8. drużyny, w której brał udział zawodnik nieuprawniony do gry w systemie Ekstranet albo potwierdzony lub uprawniony na podstawie przedłożonych przez klub niewiarygodnych dokumentów;
  9. drużyny, w której brał udział zawodnik, który nie odbył kary dyskwalifikacji lub nie opłacił w terminie kary finansowej za żółte ( zgodnie z § 41 ust. 16 RR) i czerwone kartki;
  10. drużyny, w której grało mniej niż wymagana regulaminem liczba zawodników –młodzieżowców, z zastrzeżeniem ustaleń zawartych w § 13 ust. 4 i 5 niniejszego Regulaminu;
  11. drużyny, która przed zakończeniem zawodów przez sędziego samowolnie opuści boisko lub w której liczba zawodników będzie mniejsza niż 7 (dotyczy seniorów, juniorów, trampkarzy i młodzików);
  12. drużyny, której zawodnik, członek kierownictwa lub trener w czasie zawodów czynnie znieważył któregokolwiek z sędziów prowadzących zawody, w wyniku czego zawody z tego powodu zostały zakończone;
  13. drużyny, której kibic przed lub w czasie trwania zawodów czynnie znieważył które cokolwiek z sędziów prowadzących zawody, a zawody w tego powodu zostały zakończone;
  14. drużyny, której kibice wtargnęli na pole gry i z tego powodu zawody zostały zakończone przez sędziego przed upływem ustalonego czasy gry;
  15. drużyny, której zawodnik wykluczony z gry przez sędziego nie opuści boiska i strefy technicznej w ciągu 2 minut;
  16. drużyny, która nie dostarczy sędziemu sprawozdania meczowego, zawierającego skład zawodników wraz z załącznikiem;
  17. drużyny, w składzie której grał zawodnik powołany na zgrupowanie, konsultację szkoleniową lub zawody reprezentacji narodowej, Dolnośląskiego lub macierzystego ZPN, ale w nich nie uczestniczył, stosownie do § 14 niniejszego Regulaminu;
  18. drużyny, w składzie której występowało co najmniej 2 zawodników, u których stwierdzono pozytywne wyniki badań antydopingowych lub odmówili poddania się badaniom;
  19. drużyny, której trener prowadził zespół podczas rozgrywek mistrzowskich w trzecim i kolejnych meczach nie posiadając ważnej licencji trenerskiej po uprzednim, dwukrotnym orzeczeniu kary finansowej przez Wydział Dyscypliny zgodnie z Uchwałą nr VII/190 Zarządu PZPN z dnia 06 maja 2009 roku.
  1. W przypadku naruszenia innych zasad lub przepisów ust. 1 przez obie drużyny, zostają one ukarane obustronnym walkowerem.
  1. W przypadku uzyskania przez przeciwnika wyniku korzystniejszego aniżeli walkower, utrzymuje się wynik uzyskany na boisku z pozbawieniem zdobytych bramek drużyny ukaranej.
  1. Klub ukarany walkowerem zostanie powiadomiony o utracie punktów w ciągu 7 dni od daty podjęcia tej decyzji.
  1. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstąpienie od zweryfikowania zawodów jako przegranych 0:3 na niekorzyść drużyny gospodarza z przyczyn wiążących się z naruszeniem zasad bezpieczeństwa i porządku na obiektach piłkarskich.
Rozdział IX
PROTESTY I ODWOŁANIA

§ 37

  1. Kierownicy lub kapitanowie drużyn przed rozpoczęciem zawodów, w czasie przerwy lub bezpośrednio po zakończonych zawodach mogą wnosić uwagi i zastrzeżenia do załącznika protokołu sędziowskiego o naruszeniu przepisów i organizacji zawodów, zachowania się uczestników i ich przedstawicieli oraz innych okolicznościach, które mogły wpłynąć na prawidłowy przebieg zawodów.
  1. Wniesione zastrzeżenia i uwagi muszą być przez sędziego zbadane na miejscu i rozstrzygnięte. W uzasadnionych przypadkach sędzia wyznacza właściwym osobom czas na usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.
  1. O zgłoszonych zastrzeżeniach oraz sposobie ich rozstrzygnięcia, sędzia czyni wzmiankę w załączniku do sprawozdania z zawodów, pod którą złożą podpisy kapitanowie lub kierownicy drużyn.

§ 38

  1. Klub, który uważa, że wynik zawodów z udziałem jego drużyny został uzyskany w następstwie oczywistego naruszenia przepisów:
    1. o organizacji rozgrywek w piłkę nożną;
    2. w sprawie statusu polskich piłkarzy i zmian przynależności klubowej;
    3. niniejszego regulaminu;

może w ciągu 48 godzin po zakończeniu zawodów złożyć pisemny protest do Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub Wydziału Gier właściwego OZPN-u, przekazując jednocześnie kopię tego protestu do wiadomości przeciwnika.

  1. Protest powinien być rozpatrzony przez Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub Wydział Gier właściwego OZPN-u w terminie 14 dni od daty jego złożenia.
  1. W przypadku nie rozpatrzenia sprawy przez organ I-szej instancji (Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub Wydział Gier) w ciągu 21 dni od daty jego wniesienia, klubowi przysługuje prawo złożenia odwołania bezpośrednio do Dolnośląskiej Komisji Odwoławczej jako II–giej instancji.
  1. W przypadku złożenia protestu lub odwołania obowiązuje wpłacenie kaucji pieniężnej.

§ 39

  1. Od decyzji I instancji (Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u i Komisję Dyscyplinarną) zainteresowanym przysługuje prawo odwołania do II instancji tj. Dolnośląskiej Komisji Odwoławczej, które powinno być wniesione za pośrednictwem organu I instancji (tj. Komisję ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN-u i Komisję Dyscyplinarną) w terminie 14 dni od daty otrzymania tej decyzji.
  1. Rozpatrzenie odwołania uzależnione jest od wpłacenia w terminie, o którym mowa w ust. 1 kaucji pieniężnej.
  1. Organ II instancji podejmuje decyzję w terminie 30 dni od daty złożenia odwołania.
  1. Protesty lub odwołania bez opłacenia kaucji nie będą rozpatrywane.
  1. Decyzje podjęte w II instancji są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu za wyjątkiem trybu kasacyjnego do Związkowego Trybunału Piłkarskiego PZPN.
  1. W przypadku uwzględnienia protestu lub odwołania wpłacona kaucja podlega zwrotowi.
Rozdział X
SPRAWY FINANSOWE

§ 40

  1. Opłaty finansowe określają oddzielne Uchwały Zarządu Dolnośląskiego ZPN w sprawach jednolitych wysokości opłat statutowych oraz jednolitych wymiarów kar pieniężnych za przewinienia wynikłe w trakcie rozgrywek.
  1. Zawodnik – senior ukarany karą finansową za ostrzeżenia (żółte kartki – za wyjątkiem postanowienia § 41 ust. 21 niniejszego regulaminu) i wykluczenia (w wyniku orzeczenia Wydziału Dyscypliny macierzystego ZPN) nie może występować w spotkaniach mistrzowskich i pucharowych do czasu wpłacenia kary pieniężnej zgodnie z niniejszym regulaminem. Pozostałe kary pieniężne należy wnosić w okresie 30 dni od otrzymania prawomocnej decyzji.
  1. Opłaty należy wnosić:

- bezpośrednio do kasy biura właściwego ZPN;

          - przekazem pocztowym na adres właściwego ZPN;

- na konto bankowe właściwego ZPN.

W przypadku wpłaty na konto bankowe, klub jest zobowiązany do natychmiastowego przekazania za pośrednictwem faxu do organu prowadzącego rozgrywki dowodu wpłaty za żółte kartki. Nie wykonanie powyższego rodzi odpowiedzialność dyscyplinarną.

  1. Kary pieniężne, nakładanymi wyłącznie na osoby fizyczne nie mogą być niższe niż 30pln.
  1. Kary pieniężne, nakładanymi wyłącznie na osoby prawne nie mogą być niższe niż 100pln.
Rozdział XI
SPRAWY DYSCYPLINARNE

§ 41

  1. Postanowienie niniejszego § 41 dotyczą tylko i wyłącznie zawodników seniorów.
  1. Zawodnik, który w czasie zawodów mistrzowskich IV ligi otrzyma ostrzeżenie (żółta kartka) zostaje automatycznie ukarany:
    1. przy trzecim ostrzeżeniu                      - kara pieniężna 40 zł;              
    2. przy czwartym ostrzeżeniu                  - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;
    3. przy szóstym ostrzeżeniu                    - kara pieniężna 80 zł;              
    4. przy ósmym ostrzeżeniu                      - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;
    5. przy dziewiątym ostrzeżeniu                - kara pieniężna 160 zł;            
    6. przy dwunastym ostrzeżeniu                - kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów;
    7. przy każdym kolejnym ostrzeżeniu      - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu

oraz kara pieniężna w wysokości 160 zł.

 

Zawodnik ukarany karą pieniężną ( po wykonaniu postanowienia zawartego w § 41 ust. 21niniejszego regulaminu) nie może występować w meczach IV ligi do czasu wpłacenia orzeczonej kwoty pieniężnej, a karę dyskwalifikacji odbyć.

  1. Zawodnik, który w czasie zawodów mistrzowskich klasy okręgowej i klas niższych otrzyma ostrzeżenie (żółta kartka) zostaje automatycznie ukarany:
    1. przy trzecim ostrzeżeniu                     - kara pieniężna 25 zł;
    2. przy czwartym ostrzeżeniu                  - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;
    3. przy szóstym ostrzeżeniu                    - kara pieniężna 50 zł;
    4. przy ósmym ostrzeżeniu                      - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;
    5. przy dziewiątym ostrzeżeniu                - kara pieniężna 100 zł;
    6. przy dwunastym ostrzeżeniu               - kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów;
    7. przy każdym kolejnym ostrzeżeniu      - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu

oraz kara pieniężna w wysokości 100 zł.

           Zawodnik ukarany karą pieniężną ( po wykonaniu postanowienia zawartego w § 41 ust.21 niniejszego regulaminu) nie może występować w meczach danej klasy rozgrywkowej do czasu wpłacenia orzeczonej kwoty pieniężnej, a karę dyskwalifikacji odbyć.

  1. Zawodnik, który w czasie zawodów pucharowych otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) zostaje automatycznie ukarany:

a)      przy drugim ostrzeżeniu          - karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;

b)      przy czwartym ostrzeżeniu      - karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów;

c)      przy siódmym ostrzeżeniu       - karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów

oraz karą pieniężną w wysokości 100 zł.

Zawodnik ukarany karą pieniężną nie może występować w spotkaniach pucharowych do czasu wpłacenia orzeczonej kwoty pieniężnej, a karę dyskwalifikacji odbyć.

  1. Zawodnikowi, który w czasie zawodów, o których mowa w ust. 2, 3 i 4 niniejszego paragrafu został wykluczony z gry (czerwona kartka) w wyniku otrzymania dwóch ostrzeżeń (żółte kartki) wlicza się obie te kartki do rejestru ostrzeżeń zawodnika.
  1. Zawodnikom, którzy w czasie zawodów mistrzowskich lub pucharowych zostali wykluczeni z gry (tzw. ”samoistna” czerwona kartka), wymierza się automatycznie karę 2-ch meczy dyskwalifikacji. Chyba, że przewinienie polegało na:
  1. naruszeniu nietykalności cielesnej lub fizycznym znieważeniu innych osób biorących udział w grze lub poza nią;
  1. wysoce nie sportowym, grubiańskim i ordynarnym zachowaniu przed, w czasie meczu lub poza nim;

Po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się kare dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.

  1. Zasad określonych w ust.1 niniejszego paragrafu nie stosuje się, gdy zawodnik zostanie wykluczony z gry (czerwona kartka) za tzw. akcję ratunkową lub faul taktyczny to jest:

a)      pozbawi przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki, używając niedozwolonych sposobów (np. zatrzymywanie go rękami) w ewidentnej sytuacji do zdobycia bramki;

b)      będąc zawodnikiem innym niż bramkarz na własnym polu karnym pozbawi przeciwnika czystej okazji do zdobycia bramki np. przez umyślne zatrzymanie piłki ręką, gdy zmierza ona nieuchronnie do bramki;

c)      będąc bramkarzem przeszkodzi przeciwnikowi w dogodnej sytuacji do zdobycia bramki przez zatrzymanie piłki ręką poza własnym polem karnym.

W powyższych przypadkach takiemu zawodnikowi wymierza się karę dyskwalifikacji na kolejny 1 mecz. Sędzia wpisując karę wykluczenia (czerwona kartka) do sprawozdania i załącznika musi dokonać wpisu „akcja ratunkowa” AR lub „faul taktyczny” FT.

  1. Zawodnik, którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej kartki jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony.
  1. W przypadku dyskwalifikacji czasowej zawodnika, nie może on uczestniczyć w żadnych zawodach piłkarskich oraz pełnić jakichkolwiek funkcji związanej z działalnością w piłce nożnej.
  1. Bieg kar, które wiążą się z automatyczną dyskwalifikacją określoną ilością meczów rozpoczyna się od meczu następnego po otrzymaniu kartki. Od tych kar nie można się odwołać. Kary te nie mogą być zmniejszone, zawieszone lub darowane.
  1. Zasady ewidencjonowania ostrzeżeń (żółte kartki) i wykluczeń (czerwone kartki):
    1. wszystkie udzielone żółte i czerwone kartki podczas zawodów mistrzowski lub pucharowych , otrzymanych także w zawodach niedokończonych, wlicza się do ewidencji zawodników;
    2. ewidencję ostrzeżeń i kar indywidualnych należy prowadzić oddzielnie dla rozgrywek mistrzowskich i pucharowych;
    3. zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich zostanie wykluczony z gry (cz.k.) wskutek otrzymania dwóch ostrzeżeń (ż.k.) wlicza się obie żółte kartki do ewidencji żółtych kartek. Jeżeli w takim przypadku będzie to dla zawodnika 3 i 4, 6,8 lub 9 i 12 zewidencjonowana żółta kartka to odbywa on łącznie kary przewidziane w ust. 2 i 3 od pkt a do f.

Na przykład: zawodnik przystępuje do meczu mając już w ewidencji 2 żółte kartki i w meczu otrzymuje dwa ostrzeżenia (ż.k.), wskutek czego zostaje wykluczony z gry (cz.k.), to wówczas zewidencjonowana kolejna 3 żółta kartka powoduje karę pieniężną a kolejna 4 żółta kartka dyskwalifikację na 1 mecz. Podobnie postępuje się, gdy w takiej sytuacji zawodnik otrzyma 6, lub 9 i 12 itd. żółtą kartkę. Wykluczenie z gry (cz.k.) w okolicznościach wyżej opisanych nie powoduje automatycznej dyskwalifikacji i zawodnik może grać w następnym meczu o ile jedno z dwóch ostrzeżeń nie było 4, 8, 12 itd. ostrzeżeniem, a w przypadku 3, 6, 9 itd. ostrzeżenia, kara pieniężna musi być opłacona przed kolejnymi zawodami;

  1. zawodnikowi nie zalicza się kary dyskwalifikacji za żółte bądź czerwone kartki w meczu, którego termin był ustalony zgodnie z terminarzem rozgrywek, a który nie odbył się z różnych przyczyn (np. został przełożony na późniejszy termin).
  2. zawodnikowi zalicza się karę dyskwalifikacji tej drużyny, która przystąpiła do zawodów a zawody nie odbyły się z winy przeciwnika i zostały zweryfikowane jako walkower;
  3. zawodnikom występującym w drużynach różnych klas rozgrywkowych ewidencjonuje się żółte kartki w klasach, w których zostały one udzielone;
  4. kluby zobowiązane są ewidencjonować we własnym zakresie wszystkie kary ostrzeżeń (ż.k.) i wykluczeń z gry (cz.k.) nałożone na swoich zawodników. Tylko w przypadku zwiększenia kary dyskwalifikacji na więcej niż 2 mecze lub orzeczenia dyskwalifikacji czasowej właściwy organ dyscyplinarny zobowiązany jest powiadomić pisemnie zainteresowany klub o nałożonej karze.
  1. Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w rozgrywkach mistrzowskich, wykonuje się w klasie rozgrywek mistrzowskich, w której zawodnik grał w chwili popełnienia czynu lub w klasie rozgrywek mistrzowskich, do której zespół awansował, spadł lub został zdegradowany, z zastrzeżeniem ust. 13, 14 i 15.

Organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje.

  1. Jeżeli karę dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonano w całości lub części w pierwszej rundzie sezonu rozgrywkowego, kara podlega wykonaniu w drugiej rundzie sezonu rozgrywkowego, przy czym wykonanie kary może również nastąpić:
  1. w innym zespole klubu niż zespół, w którym zawodnik grał w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli ten zespół klubu rozpoczyna rozgrywki wcześniej niż zespół, w którym zawodnikowi wymierzono tę karę;
  1. w innym klubie, niż klub, w którym zawodnik grał w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli zawodnik pomiędzy pierwszą a drugą rundą danego sezonu rozgrywkowego zmienił przynależność klubową.
  1. Z zastrzeżeniem ust. 13 niniejszego paragrafu, karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonaną w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, wykonuje się w kolejnych edycjach rozgrywek, przy czym ust. 10 niniejszego paragrafu stosuje się odpowiednio.
  1. Jeżeli wykonanie kary dyskwalifikacji orzeczonej w związku z udzielonymi ostrzeżeniami (żółtymi kartkami) nie nastąpiło w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, kary tej nie wykonuje się w kolejnym sezonie rozgrywkowym; w takim przypadku zawodnik zobowiązany jest do wniesienia opłaty, w wysokości kolejnej opłaty za żółte kartki.
  1. Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w danych rozgrywkach pucharowych, wykonuje się w danych rozgrywkach pucharowych. Organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje.
  1. Z zastrzeżeniem ust. 16, karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w rozgrywkach pucharowych, nie wykonaną w edycji rozgrywek pucharowych, w której popełniono przewinienie dyscyplinarne, wykonuje się w kolejnych edycjach rozgrywek. Treść ust. 10 niniejszego paragrafu stosuje się odpowiednio.
  1.  Jeżeli wykonanie kary dyskwalifikacji orzeczonej w związku z udzielonymi ostrzeżeniami (żółtymi kartkami) nie nastąpiło w edycji pucharów, w której popełniono przewinienie dyscyplinarne, kary tej nie wykonuje się w kolejnej edycji pucharów; w takim przypadku zawodnik zobowiązany jest do wniesienia opłaty, w wysokości kolejnej opłaty za żółte kartki.

Do czasu dyskwalifikacji – w wymiarze do 6-ciu miesięcy nie wlicza się okresu przerwy między rundami, ustalonej każdorazowo w danym sezonie rozgrywkowym.

  1. W przypadku przerwania zawodów i konieczności ich powtórzenia otrzymane przez zawodników żółte i czerwone kartki zalicza się do rejestru ostrzeżeń i wykluczeń zawodnika z gry. Zawody, które zostały przerwane i zweryfikowane jako walkower bierze się pod uwagę przy zaliczaniu na poczet kar odbywanych przez ukaranych zawodników.
  1. Zawodnik z karą pieniężną może wystąpić w jednym spotkaniu mistrzowskim. Jeżeli do czasu następnego występu tego zawodnika kara pieniężna nie zostanie opłacona, jego występ w meczu z karą pieniężną i następnych będzie traktowana jako gra nieuprawnionego zawodnika i wyciągnięte zostaną sankcje dyscyplinarne (dotyczy postanowienia § 41 ust. 2 i 3 niniejszego regulaminu).
  1. W przypadku, gdy zawodnik otrzymał żółtą kartkę powodującą dyskwalifikację lub czerwoną kartkę w wymiarze jednego lub dwóch meczy, wystąpił w następnych zawodach, które w wyniku tego zostały zweryfikowane jako walkower, orzeczona kara dyskwalifikacji nie jest uważana za odbytą i zawodnik taki nadal jest obowiązany do jej odbycia. W tym wypadku organ prowadzący rozgrywki jest zobowiązany do powiadomienia klubu o fakcie braku uprawnienia zawodnika do gry w kolejnych zawodach jako konsekwencji otrzymania żółtych kartek.
  2. Zawodnik wykluczony z gry przez sędziego, nie może przebywać na ławce rezerwowych.
  1. Usunięcie przez sędziego w czasie meczu z ławki przeznaczonej dla zawodników rezerwowych którejkolwiek ze znajdujących się tam osób jest równoznaczne z wykluczeniem z gry (czerwona kartka) i podlega karze.
  1. Zawodnikowi odbywającemu karę bezwzględnej dyskwalifikacji, a uczestniczącemu w meczu mistrzowskim lub pucharowym nie zalicza się rozegranego meczu jako odbycie kary dyskwalifikacji z pełnymi konsekwencjami wynikającymi z niniejszego Regulaminu i Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN wobec klubu i zawodnika.
  1. Klub przyjmujący zawodnika na mocy transferu stałego lub czasowego z innego klubu, ma obowiązek sprawdzić w macierzystym związku (okręgu) piłki nożnej, jakie kary ciążą na danym zawodniku i uwzględnić je w swojej ewidencji wg następujących zasad:

a).     jeżeli zmiana barw klubowych następuje w ramach tej samej klasy rozgrywkowej, to zawodnik w dalszym ciągu posiada w rejestrze tę samą liczbę kartek, które posiadał dotychczas;

b).     jeżeli zawodnik przechodzi do klasy wyższej lub niższej, to żółte kartki, które otrzymał w poprzednim klubie nie podlegają rejestracji w nowej drużynie.

  1. Za przewinienia i wykroczenia zawodników, działaczy i klubów stosuje się także rygory zawarte w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.
  1. Odwołanie od decyzji Komisji Dyscyplinarnej Dolnośląskiego ZPN i Okręgowych ZPN należy kierować do Dolnośląskiej Komisji Odwoławczej jako II instancji.

§ 42

  1. Postanowienia niniejszego § 42 dotyczą tylko i wyłącznie zawodników juniorów i zespołów młodzieżowych.
  1. W rozgrywkach wszystkich klas juniorów A1/A2 i B1/B2 obowiązują kary indywidualne przewidziane w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN, gdzie kartki żółte (ostrzeżenia) i czerwone (wykluczenia) orzekane są na ogólnych zasadach, z wyjątkiem kar pieniężnych.
  1. W rozgrywkach trampkarzy i młodzików niezależnie od kar przewidzianych w obowiązujących przepisach, sędzia w celu wychowawczym może trzykrotnie wykluczyć zawodników z gry na okres: 3, 5 i 10 minut. Trampkarz lub młodzik musi być wykluczony całkowicie z gry (kartka czerwona), jeżeli popełni czwarte przewinienie podlegające czasowemu wykluczeniu lub popełni przewinienie kwalifikujące się do tzw. „samoistnej” czerwonej kartki.
  1. Zawodnik, który podczas zawodów mistrzowskich Dolnośląskiej Ligi Juniorów A1/A2 i B1/B2 oraz klas niższych (w ramach zgłoszonej drużyny juniorów) otrzyma ostrzeżenie (żółta kartka), zostaje automatycznie ukarany:

a)      przy czwartym ostrzeżeniu                  - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;

b)      przy ósmym ostrzeżeniu                      - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;

c)      przy dwunastym ostrzeżeniu               - kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów;

d)      przy każdym kolejnym ostrzeżeniu      - kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu.

Zawodnik ukarany karą dyskwalifikacji wykonuje w klasie rozgrywek mistrzowskich, w której

grał w chwili popełnienia czynu i musi ją odbyć.

  1. Zawodnik, który w czasie zawodów pucharowych otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) zostaje automatycznie ukarany:

a)      przy drugim ostrzeżeniu          - karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu;

b)      przy czwartym ostrzeżeniu      - karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów;

c)      przy siódmym ostrzeżeniu       - karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.

Zawodnik z karą dyskwalifikacji nie może występować w spotkaniach pucharowych do czasu jej odbycia.

  1. Zawodnikom, którzy w czasie zawodów mistrzowskich lub pucharowych zostali wykluczeni z gry (tzw. ,,samoistna” czerwona kartka), wymierza się automatycznie karę 2-ch meczy dyskwalifikacji, chyba że przewinienie polegało na:
    1. naruszeniu nietykalności cielesnej lub fizycznym znieważeniu innych osób biorących udział w grze lub poza nią,
    2. wysoce nie sportowym, grubiańskim i ordynarnym zachowaniu przed, w czasie lub po meczu.

Po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.

  1. Zasad określonych w ust. 6 niniejszego paragrafu nie stosuje się gdy zawodnik zostanie wykluczony z gry (czerwona kartka) za tzw. „akcję ratunkową” lub „faul taktyczny” tj.:
    1. pozbawi przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki, używając niedozwolonych sposobów w ewidentnej sytuacji do zdobycia bramki,
    2. będąc zawodnikiem innym niż bramkarz na własnym polu karnym pozbawi przeciwnika czystej okazji do zdobycia bramki np. przez umyślne zatrzymanie piłki ręką gdy zmierza ona nieuchronnie do bramki,
    3. będąc bramkarzem przeszkodzi przeciwnikowi w dogodnej sytuacji do zdobycia bramki przez zatrzymanie piłki ręką poza własnym polem karnym.

          W powyższych przypadkach takiemu zawodnikowi wymierza się karę dyskwalifikacji na kolejny jeden mecz. Sędzia wpisując karę wykluczenia (czerwona kartka) do sprawozdania i załącznika musi dokonać wpisu „akcja ratunkowa” AR lub „faul taktyczny” FT.

  1. W przypadku dyskwalifikacji czasowej zawodnika, nie może on uczestniczyć w żadnych zawodach piłkarskich oraz pełnić jakichkolwiek funkcji związanej z działalnością w piłce nożnej.
  1. Kara dyskwalifikacji wymierzona ilością meczów lub czasowo orzeczona w wyniku postępowania dyscyplinarnego przez Organ Dyscyplinarny musi być wykonana w tej samej klasie rozgrywek w której została wymierzona. Do czasu wykonania tej kary zawodnik nie może uczestniczyć w rozgrywkach mistrzowskich w żadnej klasie rozgrywkowej (wyższej czy niższej w danym klubie).
  1. Zawodnikowi nie zalicza się wykonania kary dyskwalifikacji za żółte bądź czerwone kartki, w meczu, którego termin był ustalony zgodnie z terminarzem rozgrywek, a który nie odbył się z różnych przyczyn (np. został przełożony na późniejszy termin, itd.).
  1. Zawodnikowi zalicza się karę dyskwalifikacji tej drużyny, która przystąpiła do zawodów, a zawody nie odbyły się z winy przeciwnika i zostały zweryfikowane jako walkower.
  1. Kluby zobowiązane są ewidencjonować we własnym zakresie wszystkie kary ostrzeżeń (żółte kartki) i wykluczeń z gry (czerwone kartki) nałożone na swoich zawodników osobno dla zawodów mistrzowskich i pucharowych. Tylko w przypadku zwiększenia kary dyskwalifikacji na więcej niż 2 mecze lub orzeczenia dyskwalifikacji czasowej właściwy organ dyscyplinarny zobowiązany jest powiadomić pisemnie zainteresowany klub o nałożonej karze.
  1. Zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich lub pucharowych zostanie wykluczony z gry na skutek otrzymania 2 ostrzeżeń(żółtych kartek) wlicza się obydwie żółte kartki do rejestru napomnień zawodnika.
  1. Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w rozgrywkach mistrzowskich, wykonuje się w klasie rozgrywek mistrzowskich, w której zawodnik grał w chwili popełnienia czynu lub w klasie rozgrywek mistrzowskich, do której zespół awansował, spadł lub został zdegradowany, z zastrzeżeniem ust. 15 i 16.

Organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje.

  1.  Jeżeli karę dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonano w całości lub części w pierwszej rundzie sezonu rozgrywkowego, kara podlega wykonaniu w drugiej rundzie sezonu rozgrywkowego, przy czym wykonanie kary może również nastąpić:
  •  w innym zespole klubu niż zespół, w którym zawodnik grał w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli ten zespół klubu rozpoczyna rozgrywki wcześniej niż zespół, w którym zawodnikowi wymierzono tę karę;
  • w innym klubie, niż klub, w którym zawodnik grał w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli zawodnik pomiędzy pierwszą a drugą rundą danego sezonu rozgrywkowego zmienił przynależność klubową.
  1. Z zastrzeżeniem ust. 14 niniejszego paragrafu, karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonaną w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, wykonuje się w kolejnych edycjach rozgrywek, przy czym ust. 10 niniejszego paragrafu stosuje się odpowiednio.
  1. Jeżeli wykonanie kary dyskwalifikacji orzeczonej w związku z udzielonymi ostrzeżeniami (żółtymi kartkami) nie nastąpiło w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, karę tą wykonuje się w kolejnym sezonie rozgrywkowym.
  1. Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w danych rozgrywkach pucharowych, wykonuje się w danych rozgrywkach pucharowych. Organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje.
  1. Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w danych rozgrywkach pucharowych, wykonuje się w danych rozgrywkach pucharowych. Organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje.
  1. Z zastrzeżeniem ust. 18, karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w rozgrywkach pucharowych, nie wykonaną w edycji rozgrywek pucharowych, w której popełniono przewinienie dyscyplinarne, wykonuje się w kolejnych edycjach rozgrywek. Treść ust. 19 niniejszego paragrafu stosuje się odpowiednio.
  1.  Jeżeli wykonanie kary dyskwalifikacji orzeczonej w związku z udzielonymi ostrzeżeniami (żółtymi kartkami) nie nastąpiło w edycji pucharów, w której popełniono przewinienie dyscyplinarne, karę tą wykonuje się w kolejnej edycji pucharów.
  1. Do czasu dyskwalifikacji w wymiarze do sześciu miesięcy nie wlicza się okresu przerwy między rundami, ustalonej w § 6 ust. 9 niniejszego Regulaminu.
  1. W przypadku przerwania zawodów i konieczności ich powtórzenia, otrzymane przez zawodników żółte i czerwone kartki zalicza się do rejestru napomnień i wykluczeń zawodnika z gry. Zawody, które zostały przerwane i zweryfikowane jako walkower bierze się pod uwagę przy zaliczaniu na poczet kar odbywanych przez ukaranych zawodników.
  1. Bieg kar, które wiążą się z automatyczną dyskwalifikacją określoną ilością meczów, rozpoczyna się od meczu następnego po otrzymaniu kartki. Od tych kar nie można się odwołać. Kary te nie mogą być zmniejszone, zawieszone.
  1. Zawodnik wykluczony z gry przez sędziego, nie może przebywać na ławce rezerwowych.
  1. Usunięcie przez sędziego w czasie meczu z ławki przeznaczonej dla zawodników rezerwowych którejkolwiek ze znajdujących się tam osób jest równoznaczne z wykluczeniem z gry (czerwona kartka) i podlega karze.
  1. Zawodnikowi odbywającemu karę bezwzględnej dyskwalifikacji, a uczestniczącemu w meczu mistrzowskim lub pucharowym nie zalicza się rozegranego meczu jako odbycie kary dyskwalifikacji z pełnymi konsekwencjami wynikającymi z niniejszego Regulaminu i Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN wobec klubu i zawodnika.
  1. Za przewinienia i wykroczenia zawodników, działaczy i klubów stosuje się także rygory zawarte w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.
  1. Odwołania od decyzji Komisji Dyscyplinarnej właściwego ZPN należy kierować do Komisji Odwoławczej Dolnośląskiego ZPN jako II instancji po wpłaceniu stosownej kaucji.
Rozdział XII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 43

  1. Każdy klub IV ligi, klasy okręgowej i klas niższych ma obowiązek pisemnego zgłoszenia się do rozgrywek na sezon 2013/2014 wg następujących zasad:

- podać adres korespondencyjny klubu, numer telefonu (stacjonarnego i komórkowego), numer faksu oraz adres e-mail (dotyczy klubów IV ligi i niższych klas strefy wrocławskiej), pod którym można się kontaktować w sprawach organizacyjnych;

- podać adres stadionu (boiska), na którym zespół będzie rozgrywać zawody jako gospodarz;

- podać nazwiska szkoleniowców (uprawnienie trener lub instruktor) oraz numer licencji z datą ważności.

  1. W przypadku każdej zmiany danych podanych w § 43 ust. 1 pkt a i b należy natychmiast zawiadomić macierzysty ZPN oraz kluby, z którymi rozgrywane są zawody mistrzowskie i pucharowe w sposób określony w § 24 ust. 5 niniejszego Regulaminu Rozgrywek.

§ 44

  1. Każdy klub, którego drużyna bierze udział w rozgrywkach mistrzowskich lub pucharowych, jest odpowiedzialny za działalność swoich przedstawicieli, trenerów i zawodników, jak również za postępowanie zgodne z obowiązującymi przepisami a także za utrzymanie porządku i spokoju na obiekcie sportowym przed zawodami, w trakcie ich trwania i po zakończeniu.
  1. Każdy klub przyjezdny (goście) ponosi odpowiedzialność za niewłaściwe zachowanie się swoich kibiców na stadionie przeciwnika przed, w czasie i po meczu. Niewłaściwe zachowanie kibiców spowoduje nałożenie kary finansowej na klub.
  1. Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa polega na:
  2. zapewnieniu pełnej ochrony i poszanowania godności osobistej sędziom, trenerom, działaczom i zawodnikom;

b)      wyznaczeniu odpowiedniej ilości porządkowych z opaskami o wyraźnych numerach (zgodnie z §10 ust. 1 pkt f), którzy mają czuwać nad zachowaniem się publiczności, a w razie potrzeby usuwać widzów naruszających ład i spokój na obiekcie sportowym;

c)      umieszczeniu przy wejściu na obiekt sportowy na trybunach regulaminu sportowego w przypadku gdy mecz posiada charakter imprezy masowej;

d)      zapewnieniu odpowiednich miejsc dla osób towarzyszących oficjalnie drużynom, delegatom, obserwatorom oficjalnie skierowanym na zawody oraz innym uprawnionym osobom;

e)      zapewnieniu ochrony pojazdów osób wymienionych w pkt. d.

  1. Kluby i drużyny zobowiązane są do udzielenia pomocy i ochrony sędziom prowadzącym zawody.
  1. W przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry, zobowiązanie finansowe klubów ustala się w następujący sposób:
  1. zainteresowane kluby nie mogą wzajemnie rościć pretensji finansowych, jeśli przyczyna była od nich nie zależna (katastrofy, klęski żywiołowe, itp.). Decyzja odnośnie zakwalifikowania przyczyny należy do organów prowadzących rozgrywki;
  2. gospodarz spotkania ma prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów organizacji spotkania, jeśli winę ponosi drużyna przeciwnika;
  3. drużynie przyjezdnej przysługuje zwrot poniesionych kosztów jeśli winę ponosi gospodarz spotkania.
  1. Kluby są zobowiązane uzyskać zgodę organów prowadzących rozgrywki na organizowanie międzynarodowych spotkań w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich i/lub pucharowych. Bez zgody organu prowadzącego rozgrywki kluby nie mogą uczestniczyć w jakichkolwiek towarzyskich spotkaniach międzynarodowych, jeżeli kolidują one z terminami spotkań mistrzowskich/lub pucharowych.
  1. Kluby mogą występować do organu prowadzącego rozgrywki o zmianę terminów spotkań mistrzowskich i pucharowych kolidujących z oficjalnymi międzynarodowymi imprezami piłkarskimi.
  1. W przypadku nieusprawiedliwionego nie stawienia się na zawody, niezależnie od kary walkoweru i kary pieniężnej może być również orzeczony zwrot kosztów organizacyjnych drużyny przeciwnej po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu księgowego.

§ 45

Niniejszy regulamin obowiązuje we wszystkich rozgrywkach seniorów i zespołów młodzieżowych organizowanych przez Dolnośląski ZPN we Wrocławiu oraz OZPN-y i Podokręgi.

§ 46

Właściwy ZPN nie ponosi odpowiedzialności za wypadki zaistniałe na zawodach, ani też za różnego rodzaju straty materialne poniesione przez osoby fizyczne i prawne.

§ 47

Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu oraz rozstrzygania wszystkich spraw nieujętych w Regulaminie a wynikających z prowadzonych rozgrywek, przysługuje Zarządowi Dolnośląskiego ZPN.

Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Dolnośląskiego ZPN i wchodzi w życie z dniem 01 lipca 2013roku.

Wiceprezes

Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

ds. sportowych

Prezes

Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

(-) Andrzej Kowal

(-) Andrzej Padewski

 

 

 

 

 

Ostatnie spotkanie

ZAMET PRZEMKÓW 3:1 ODRA CHOBIENIA
2023-11-11, 15:00:00
     
oceny zawodników »

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Statystyki drużyny

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
VIKTORIA BOREK UNIA SZKLARY GÓRNE
ODRA CHOBIENIA ZRYW KOTLA
ŁAGOSZOWIA ŁAGUSZÓW 1:1 ZAMET PRZEMKÓW
ORZEŁ CZERNA 0:8 KORONA CZERNINA
PERŁA POTOCZEK 2:4 SPARTA PRZEDMOŚCIE
KALINA SOBIN 2:10 PŁOMIEŃ RADWANICE
VIKTORIA SCINY 0:6 GWARDIA BIAŁOŁĘKA
LZS KOMORNIKIK./K POLKOWIC 6:0 LZS BUCZYNA

Wyszukiwarka